שאלות נפוצות

מתי צריך להחליט אם הלידה תהיה בבית?

לידת בית מתוכננת מאפשרת הכרות מוקדמת ומתמשכת בין המיילדת הנבחרת והזוג. מערכת היחסים הזו תומכת בתהליך ההיריון ומאפשרת להשיג את האינטימיות, הביטחון והאמונה הנדרשות בלידה. היולדת בוחרת באיזה שלב בהריון לפנות למיילדת וליצור את ההתקשרות.

המיילדת תוכל לייעץ ולכוון לפי הצורך ולזהות מתי הלידה בבית אינה אפשרית. הליווי הכולל התייחסות למכלול הגופני, הרגשי והרוחני, כולל הכנה ללידה, לטיפול בתינוק, להורות, מיניות וזוגיות.

מה היתרון של לידה בבית? הרי יש חדרים ללידה טבעית בבתי חולים.

לא כל מי שרוצה בלידה טבעית חייבת ללדת בבית. אם את בוחרת בלידה טבעית, ונמצאת במקום המאפשר לך חופש בבחירה אמיתית ויחס של כבוד לבחירתך, מקום בו את מרגישה בטוחה, מוגנת ורגועה, הרי שבחירתך תואמת את דרכך. לידה בבית מאפשרת את כל אלה, ללא צורך במאבק, ללא הסתמכות על המזל ובלי יציאה מהמרחב המוכר והבטוח.

מה המחויבות של המיילדת?

ההתקשרות עם המיילדת יוצרת מחויבות הדדית לשיתוף פעולה. יתקיימו פגישות, ביקור בית, ושיחות טלפון לפי הצורך. המיילדת בכוננות ללידה שלך החל משבוע 37 ועד לשבוע 42 בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

המיילדת מתחייבת להגיע אליך בלידה פעילה ולהישאר להשגחה לאחר הלידה לפי הצורך. אם אין באפשרותה להגיע, היא תדאג להגעתה של מיילדת אחרת, חברת אמה"י.

היא תעזור לך בצעדייך הראשונים בהנקה והורות, תבדוק, תנחה ותעזור בטיפול הראשוני בתינוק. היא תבוא לבקר אותך אחרי הלידה, תבדוק אותך ואת התינוק, תשמע ממך מה הקשיים ותעזור לפי הצורך.

המיילדת תתלווה אליך לבית חולים כשיעלה הצורך, ושם תתמוך בבחירתך, תמשיך בליווי הפיזי ורגשי ותייעץ לך על פי מיטב יכולתה.

מה המחויבות שלי?

ההחלטה על לידה בבית מחייבת את כל השותפים. היולדת תידרש לחתום על "טופס הסכמה ללידה בבית" על פי הנחיות משרד הבריאות. כמו כן, ישנה התחייבות כספית, בהתאם לדרישותיה ותנאיה של כל מיילדת, הנקבעת ומוסכמת מראש.

היולדת נדרשת לעמוד בסטנדרטים שנקבעו בהנחיות של משרד הבריאות, לבצע את הבדיקות והמעקב, ולדווח למיילדת על כל שינוי או חריגה מבריאות תקינה.

איזה אמצעים לשיכוך כאבים יש בלידה בבית?

תהליך הלידה הטבעית אינו מנסה להעלים את הכאב בשל ההבנה של תפקידו בתהליך. הכנה ללידה, הכרת התהליך, הבנת הזרימה ההורמונאלית, בניית אמון בגוף, יצירת מאזן רגשי והתמודדות עם פחדים יוצרים את הבסיס האיתן לקבלה בריאה של הכאב בלידה.

יחד עם זאת, כאשר היולדת אינה מוגבלת בתנועה ותנוחה, נמצאת בסביבה מוכרת ומלווה בתמיכה מתאימה, תנאים אלו נמצאו מקלים ביותר על תחושת הכאב.

בנוסף- שימוש במים ולידה במים, שימוש בידע האינסטינקטיבי שבכל אישה, פרטיות, שקט, טיפול בפחדים וחיזוק האמונה מאפשרים לזרימה הורמונאלית, הכוללת אנדורפינים- משככי הכאב הטבעיים.

מה קורה אם מתעוררת בעיה?

כשהמיילדת מזהה בעיה בלידה, היא תעשה הערכה אם יש צורך בהמשך מעקב, התערבות  או צורך לעבור לבית חולים להשגחה/התערבות רפואית.

הנסיעה באמבולנס או ברכב פרטי, בהתאם למצב, ובליווי של המיילדת.

איך מטפלים בקרע בנרתיק?

המיילדת תבצע הערכה ותטפל בהתאם לצורך:

ישנם קרעים המתאחים ללא התערבות

קרעים גדולים או/ומדממים יתפרו ע"י המיילדת

קרעים מורכבים או/ו חשד למעורבות סיבי הספינקטר של פי הטבעת, יתפרו ע"י רופא/פרוקטולוג בבית חולים.

האם צריך לפנות לחדר לידה לאחר הלידה?

אין צורך לפנות לחדר לידה, כאשר הלידה הסתיימה והאם והתינוק בטוב,  המשך המעקב  יעשה ע"י המיילדת. רישום הילוד במשרד הפנים בעזרת הניירת שתספק המיילדת. כמו כן מומלצת בדיקת רופא ילודים בסמוך ללידה.

מי בודק את התינוק אחרי הלידה?

הבדיקה הראשונית וציון האפגר נעשה ע"י המיילדת. מומלצת בדיקה ע"י רופא ילודים בבית היולדת או בקופ"ח (ע"י רופא המוכן לבדוק את הילוד גם ללא מספר ת.ז)

מה עלי להכין בבית לקראת הלידה

המיילדת תספק לך רשימה שתעזור לך להתכונן לזמן הלידה ולתקופה שאחרי הלידה. אם ברצונך ללדת במים תצטיידי בבריכה מתאימה ובציוד נלווה. כדאי לך להכין גם תיק עם ציוד לאשפוז בבית חולים במקרה של מעבר הלידה לחדר לידה.