בטיחות לידת בית

הדיעה הרווחת בציבור היא שלידות בית הן מסוכנות. קיימים מיתוסים שליליים רבים בציבור סביב נושא הלידה בבית ולמרות השינוי שאנו חשות באווירה, עדיין נתפסת הלידה בבית כמעשה לא אחראי ומסוכן. 

ברוב התרבויות לאורך ההיסטוריה הנשים ילדו בבית. גם כיום בתרבויות רבות נתפסת הלידה כאירוע חשוב ומשמעותי בחיי המשפחה. במאה האחרונה גרמו לאנשים להאמין שהלידה בטוחה רק תחת כותלי בית החולים. רופאים ובתי חולים לקחו קרדיט בעבור סטטיסטיקות שהצביעו על כך שהלידות יותר בטוחות כיום מאשר במאות קודמות. כאשר במציאות מה שגרם לשיפור תוצאות הלידה היה מצב תזונתי, היגיינה ושליטה בהתפרצות מחלות. מעולם לא הוכח שבית החולים הוא מקום בטוח ללדת או להיוולד. שאלת הבטיחות בלידות הבית היא שאלה הנשאלת כמעט בכל שיחה שלנו עם זוגות העומדים בפני ההחלטה ללדת בבית. אנחנו מוצאות את עצמנו מסבירות שוב ושוב, כי לא רק שלידות בית הן בטוחות, אלא שהן בטוחות אף יותר מלידות בית חולים. כמו שניסח זאת יפה מרסדן וגנר, MD, MSPH מי שהיה ממונה על תחום המיילדות והיילודים בארגון הבריאות העולמי במשך חמש עשרה שנה: "השאלה ההגיונית אינה "האם לידה בבית היא לידה בטיחותית?" אלא "האם לידה בבית חולים היא לידה בטיחותית?" 

מחקרים עדכניים רבים מראים שוב ושוב ומעבר לכל ספק, שלידת בית מתוכננת, המתקיימת בקרבה מספקת לבית-חולים, ובהשתתפות מיילדת מיומנת, הינה אפשרות בטוחה עבור נשים בריאות שהריונן הוא הריון בריא ותקין. היתרון שיש למיילדות, בהשוואה לרופאים, כמלוות ראשוניות של הלידה היא השמירה על האווירה המשפחתית והאינטימיות של היולדת תוך ההפחתה הנמרצת בשיעור ההתערבויות הפולשניות המיותרות.

ראיות מדעיות מראות כי, כאשר מיילדת ליוותה את הלידה, לעומת רופא, מתקיים שיעור נמוך במידה משמעותית של ההתערבויות הבאות: פקיעת מי השפיר, פחות נוזלים תוך-ורידיים ותרופות תוך-ורידיות, פחות ניטור של העובר כשגרה, שימוש בפחות סמים משכרים, שימוש מופחת בהרדמה ובכלל זה חסם אפידורלי למניעת כאבי לידה, פחות ניתוחים קיסריים ויותר לידות נרתיקיות לאחר ניתוחים קיסריים ושיעור חתך חיץ נמוך.

חשוב לציין שבמחקרים עדכניים, לא נמצא הבדל משמעותי בין לידה ביתית מתוכננת ללידה בבית החולים לגבי תחלואה ותמותה של תינוקות. 

יתרון נוסף של הטיפול על ידי מיילדות, יתרון שיש נטייה לזלזל בו, הוא רמת הסיפוק של האישה ההרה והיולדת ושביעות רצונה מהטיפול. הראיות שבספרות המקצועית הן מוחצות: הטיפול על ידי מיילדות מקנה לאשה ולמשפחתה שביעות רצון גדולה בהרבה, במידה בעלת משמעות סטטיסטית. 

הסיבוכים שעלולים להתפתח בלידה עבור אמהות ותינוקות הם ברובם דימום לאחר לידה, ומצוקה עוברית. מסיבות אלו, נדרשת נוכחות של מיילדת מנוסה המודעת למגבלות הלידה בבית, היודעת לזהות מצבים שבהם יש צורך בהעברה לבית-החולים הקרוב. 

לידה בבית אף דורשת הימצאותו של ציוד חירום תקין ונגיש של המיילדת כמו בלון חמצן ותרופות להפסקת דימום, ומיומנויות כמו הרכבת עירויים והחייאה. 

כל הלידות הן בעלות פוטנציאל לסיבוכים. לא בית החולים ולא הבית יכולים להבטיח במאה אחוז הצלחה לאם ולתינוק. עם זאת ידוע שסיבוכים אינם מתרחשים בתוך דקות, אלא שיש שורה של אירועים חשודים שמאפשרת די זמן כדי לעבור לבית-החולים הקרוב. גם במקרים שהתרחשו סיבוכים בלידה בבית, הרי שניהול הסיבוך, ההתערבות ומהלך הלידה היו יותר חיוביים לאם ולתינוק, פחות מתערבים וטראומטיים מאשר במקרים דומים בבית חולים.

על מנת לבסס את עמדתכן אתן\ם מוזמנות\ים להכנס לדף המחקרים והקישורים.