לידת מים

האפשרות ללדת במים נבחנה רק לפני 30 שנה.

מיילדות בדרום גרמניה, הולנד וצרפת ,אזורים בהם תרבות מרחצאות המים החמים והספא קיימת כבר מאות שנים, גילו שהיולדת חשה במים הקלה בכאב, יותר נוחות ויכולת התמודדות שלה משתפרת. הן מצאו שהלידה מתפתחת בעדינות, הצירים סדירים ותואמים ליכולת של הילוד להתמודד. 
במידה והיולדת בוחרת ללדת במים יש פחות נזקים לרצפת האגן ולכן גם פחות צורך בהתערבות לשם הגנה על הפרינאום. נבדק ונמצא שהתינוק נמנע מלשאוף את מי הבריכה כשם שהוא לא שואף את מי השפיר כל זמן שהשורר(חבל הטבור ) מספק לו את החמצן הדרוש ,כלומר כ3-5 דקות לאחר יציאת הילוד עם הפרדות השלייה.(הסבר מפורט במאמרים) במחקרים שנעשו בעשור האחרון שנבחנו על ידי מומחים באנגליה והcochrene (ספריית מחקר רפואי בינלאומית המבקרת את תקיפות ואיכות מחקרים)לא נמצאו הבדלים משמעותיים לגבי בטיחות האם והילוד בלידת מים לעומת לידה ישירות לאוויר, כאשר מיילדת מוסמכת נכחה בלידה.

מבחינת היולדת נמצא שבלידת מים היולדת נזקקת בפחות תרופות ובצורך בהרדמה אפידורלית. בעת הלידה, היא חשה יותר נוחיות , שליטה במצב, ושביעות רצון.  יכולת ההתקשרות של האמא אל הילוד מיד עם לידתו טובה יותר וההנקה מתפתחת באופן אינסטינקטיבי. מבחינת העובר – לידת מים מתרחשת תוך כדי מעקב לסירוגין של קצב דופק לב העובר, במידה והמיילדת תעריך שיש חשש לבטיחות הילוד בעת הלידה במים, היא תמליץ ללדת אל האוויר ישירות. מניסיונו רוב הנשים חשות אינטואיטיבית מתי עליהן לצאת מהמים או בוחרות ברגע המתאים להן להיכנס אל המים. 
ליולדות הבוחרות ללדת בביתן אנו מדריכות איך להכין את האמבטיה או ממליצות 

להשתמש בבריכת פלסטיק עם דופן מתנפח בגובה 57 ס"מ ולרכוש צנרת חדשה למילוי הבריכה.

במחקרים לא נמצא הבדל בין יולדות שילדו במים וילודים שנולדו במים מבחינת תחלואה על רקע זיהום חיידקי לבין אלו שילדו בלידה רגילה, בתנאי שהבריכה או האמבטיה (ג'קוזי) עברו ניקוי וחיטוי. 
לטמפרטורת המים יש משמעות וחשיבות בשל השפעת המים על הרפיית השרירים, קצב הצירים וקצב דופק לב האם והעובר ,אולם עדיין אין מחקרים איכותיים בנושא. המלצת ארגון המיילדות הבריטי שטמפ' המים לא תעלה על 37 מעלות, המיילדות הגרמניות מעדיפות מים בטמפ' 28-32 , אנחנו מזמינות את היולדת להיכנס למים כאשר הצירים הם סדירים כל 3-4 דקות וכואבים, בחום המתאים לה (לא יותר מ37) המים יתקררו תוך כדי התפתחות הצירים ועד שלב הלחיצות הם ירדו ל34- 32 מעלות . 

כך שהתינוק ייוולד למים חמימים ויוכל להישאר צמוד לאמו עור לעור והיא תוכל להציע לו לינוק. אפשר גם להתקין מעל הג'קוזי או הבריכה, מתלה המאפשר ליולדת ללדת בכריעה או על הברכיים בנוחות רבה. 

לאחר לידת התינוק במים, הרחם ממשיך להתכווץ, היולדת יכולה לבחור להישאר במים, להתקשר לתינוק להצמידו אליה עור לעור ולהציע לו לינוק. השלייה עשויה להיפלט אל תוך המים תוך כ 20 הדקות לאחר הלידה או שהיולדת תעדיף להתרומם, ללדת את השלייה בקערה הצפה על המים, לחזור או לצאת מהמים בהתאם למצבה והרגשתה.
החמימות של המים, האופן בו הם עוטפים אותך ואת תינוקך יאפשרו הרפיה ונינוחות, שמהווים תנאים אופטימליים לקשר הראשוני בין האמא לתינוק.