מאיה נותקין

בהפסקה. לא עובדת כרגע

נהלל , 0507306967 0773456507

mayanotkin@gmail.com

אצלי באתר http://www.laida.co.il

 

 

גרה בנהלל, נשואה ואם לארבעה ילדים, מיילדת משנת 1979. למדתי בביה"ס לאחיות בבי"ח העמק, בוגרת קורס מיילדות ברמב"ם ובעלת תואר ראשון לאחיות באוניברסיטת חיפה.

כל חיי המקצועיים אני מיילדת.

בתור סטודנטית צעירה בביה"ס לאחיות תמיד איכשהו הייתי מגיעה לעשות משמרות בחדר לידה. המשיכה הייתה קודם כל מאוד אינטואיטיבית. תהליך הלידה, אליו נחשפתי בגיל צעיר הדהים אותי: העוצמה שלו, והעובדה שהוא היה טבעי ולא רפואי. משהו שקורה מבלי שאנחנו, הצוות, מחוללים אותו. באותה תקופה בבית החולים הנהלים לא היו קפדניים כמו היום וכמיילדת היו לי הרבה עצמאות וחופש פעולה. היה מקום למחשבות ולדעות שלי (קצת פחותשל היולדת עצמה). היה ברור לי כבר אז שמיילדות זה המקום שלי. מקום בריא ומפעים.

כמה שנים לאחר מכן, כשלראשונה ילדתי בעצמי, הייתי מופתעת. אחרי כל כך הרבה לידות שליוויתי מהצד, הצירים הדהימו אותי והבנתי כמה בעצם לא ידעתי ועד כמה התהליך הוא אינדיבידואלי.

אחרי הלידה התחלתי לחפש דרכים להתפתח בתחום: ללמוד הכנה ללידה, ללמוד לידה טבעית. משהו בתוכי נמשך לדרך הזאת וחש שהיא הנכונה עבורי.

התחלתי לשלב בעבודתי כמיילדת גם עבודה בקהילה. באופן זה עבודתי הייתה הוליסטית- ליווי של המשפחה והאם לאורך ההיריון, בלידה ולאחר הלידה.

בהמשך, עבדתי במשך שבע שנים כסגנית לאחראית בחדר לידה בביה"ח העמק. בתקופה זו  הכנסתי שינויים רבים בגישה המיילדותית ליולדות ולתינוקות. ניסיתי לתת, במסגרת בית החולים, משקל רב יותר לגישת הלידה הטבעיתובניתי מערך של קורסים המכינים ומלווים את היולדות ובני זוגן בהריון, בלידה ובהנקה.

ולמה דווקא מיילדת בית?

במהלך התקופה האינטנסיבית בביה"ח הבנתי שחסר לי משהו. חסרה לי הפשטות, הטבעיות, הספונטאניות, השליטה של היולדות על דרכן. כאבתי את איבוד האמונה בגוף וביכולתן ללדת ללא עזרה. הפריע לי מאד הניתוק והבידוד מכל מה שקשור לשטף החיים המוכרים של האישה.

הבנתי שאני רוצה לצאת לדרך חדשה – ישנה, לחזור להכיר וללוות את הנשים בבית, בתוך הקהילה, באופן רצוף לאורך המעגל של אמהות, הריון, לידה, וגידול הילדים.

כך, לפני שמונה שנים, החלה דרכי כמיילדת בית.

אני רואה במיילדות תחום הכולל בתוכו את התהליך הנשי והמשפחתי כשלם.

מתוך ראיה זו יש חשיבות גדולה בעיני לביסוס הקשר בין המיילדת ליולדת בהריון ובהכנה המשותפת והמעמיקה ללידה. אלו תורמים תרומה רגשית ופיזיולוגית עצומה ללידה חיובית וטובה.

גם לאחר הלידה אני כאן עבור הנשים והמשפחה – כיועצת הנקה מוסמכת, כאישה וכאמא. בעבורי קשר זה חשוב מאין כמוהו, קשר שהעת המודרנית ניתקה אותו עד ששכחנו להרגיש ולדעת כמה הוא משמעותי.

אני מרגישה זכות גדולה לעסוק במקצוע זה, וללוות נשים בתהליך המופלא של הבאת חיים לעולם.

בימים אלו, כאשר אנו נאבקות על הכרה  במיילדות הבית כמקצוע עצמאי ועל המשך הקיום של המקצוע בכלל, ברור לי שיש לפעול למען מיסוד לידות הבית. הכנסת אפשרות הבחירה "היכן ללדת" לקופות החולים, קבלת ביטוח ממוסדות ממשלתיים או קופות החולים ומימון הלידה ע"י המדינה.