סיפורי לידה

מתחילת ההריון היה ברור לי שאני יולדת בבית. גם את קאי, בני הבכור ילדתי בבית, על הספה, והלידה של טיה מכילה בתוכה את הלמידות מתוך הלידה הראשונה איתו. הגעתי מוכנה יותר, מאורגנת יותר, מצאתי פתרונות יצירתיים (מי ידע שתחתוני מחזור יהיו ככ שימושיים אחרי). דאגתי לעצמי משבוע 20 לטיפולי אוסתאופטיה ורפלקסולוגיה. התפנקתי בצילומי הריון אצל ובשבוע 38 עשיתי טיפול במים אצל ענתי ראף זרקו המדהימה שעזרה לי לשחרר פחדים וחששות לקראת הלידה והעניקה לי פלייליסט קסום.
כל ההריון אכלתי טוב, התאמנתי ואימנתי בריקוד על עמוד עד שבוע 32. הקשבתי כל ערב לטרק של היפנוברטינג באנגלית ותרגלתי את הנשימות וההרפיות שכ"כ עזרו לי בלידה הקודמת. באופן כללי, היה הריון קל, שמח, תקין ומשעמם.
מההתחלה ידעתי שזו בת. עם הידיעה הזאת עלו חששות על המורכבות של להיות אמא לבת, מתוך החוויות שלי עם אמא שלי שנפטרה לפני שנה וחצי מסרטן השד. הנוכחות הרוחנית שלה לצד היעדר הנוכחות הפיזית היה משמעותי ונוכח בתהליך ההכנה ללידה עם רוני לוי שדה המיילדת המופלאה ו דסי אלעד הדולה בחסד עליון, שהיו שם מדוייקות לי גם בלידה הראשונה. צוות מנצח לא מחליפים.
בשבוע 38 היה יום העבודה האחרון שלי בקליניקה, ומשבוע 38+4 ועד ערב לפני הלידה ב39+4, היו צירונים לטנטים שהלכו ונעלמו, עשו לי טיזינג. חשבתי שמרוב שאני רוצה ללדת, המיינד שלי מייצר צירים. כל כך רציתי כבר ללדת. הלכתי לחוף הים, הקשבתי למוזיקה, בכיתי, ראיתי סרטים מרגשים, דיברתי אליה ושרתי לה ורקדתי איתה. סיפרתי לה כמה היא אהובה, ועל אבא שלה ואח שלה והכלב שכולם מחכים לה ואוהבים אותה, ובסכהכל באמת כיף איתנו, או לפחות ככה זה מעיניים של ילד בן שנתיים וחצי.
בערב יום שלישי 2.5 התחילו צירונים, אז נכנסתי למיטה עם ההקלטה של ההיפנו והם נעלמו, ככה שהצלחתי לישון עד שהתעוררתי לפנות בוקר עם צירים שהבנתי שאחריהם אני כבר לא חוזרת לישון והאשטאג התחלנו.
ניטאי בעלי התחיל לשאוב את הבית ולארגן את הבריכה, במקביל קראתי לדסי ורוני.
ב5:00 הן הגיעו והתמקמו בבית. מיד התמלאתי בתחושת מוגנות ובטחון.
סביב 6:30 התחיל השלב של צירי הלחץ ונהיה אינטנסיבי.
עוד לפני שהייתי בהריון, בתקופה האחרונה של אמא שלי לפני שנפטרה, זה היה נראה לי כמו הרגעים האלה של הלידה. הבטן המלאה במים, ההתרוקנות התכופה, הכאב, ההליכה הפינגווינית, התלות וחוסר האונים, הפגיעות וההתכנסות פנימה.. הרגיש לי מוכר מהלידה הראשונה והדמיון בין שני הקצוות הפתיע אותי מאוד.
בהתחלה של צירי הלחץ זה עלה, ההקשר של המוות, של הסוף. כשרוני שאלה אותי איך אני, אמרתי לה שזה נראה ומרגיש אותו הדבר. "את ככה כי זה הבריא, כי את חזקה". המילים שלה עשו לי סדר ויכולתי להתמקד במה שקורה עכשיו ולראות שככל שמתקרב הזמן, ככה מתקרבת הפגישה שלי עם טיה, שכל כך חיכיתי לה. בין הנשימות ואחרי כל ציר ממש חזרתי על זה- "זה בריא" וזה עזר לי להתחזק, ועם זה העוצמה של הצירים התגברה. הצירים התחילו להיות יותר צפופים וארוכים.
כל אותו זמן דסי מעסה לי את הסאקרום עם ידי פלא ושמנים והופכת את הצירים לנסבלים.
ב7:30 קאי התעורר, הגיע בשקט לסלון והוסיף בוסט אוקסיטוצין לכולם. אמרנו לו שכשיחזור מהגן, אחותו כבר תהיה בבית, ושאמא עכשיו יולדת בבריכה, בדיוק כמו שהכנתי אותו עם הספר הנהדר "אמא יולדת בבית". ניטאי ארגן אותו מהר, והסיע אותו לגן. חזר תוך חצי שעה שהייתה נראית נצח. לרגע פחדתי שאלד בלעדיו.
עוברת עוד שעה וחצי, ושעתיים, ונראה שמשהו נתקע. אני עובדת ויש צירים טובים, אבל לא מתקדם. היה רגע שהרגשתי ממש לחץ אחורה על הבטן, כאילו מישהו תופס, מושך אחורה ולא משחרר. "היא (אמאשלי) לא משחררת לי אותה (את טיה)", אמרתי לרוני ודסי. ביקשתי ממנה שתשחרר אותה. עלה בי כעס עליה. על זה שהיא מתה בכלל. כעס שלא אפשרתי לעצמי להרגיש.
אחרי חצי שעה נוספת שהייתי בבריכה, רוני הציעה לי לצאת ולעשות תרגילי ספינינג בייביז. "מה תרגילים, רוני, אני יולדת..". כנראה טיה צריכה עזרה להתברג. התרגילים באמצע הצירים כאבו ממש. הרגשתי שהגוף שלי נקרע. לא חוויתי כאב כזה משתק, גם לא הצירים עצמם. בדיעבד קלטתי שבכלל לא אפשרתי לעצמי לחוות כאב וכעס כאלה ראשוניים על האבדן של אמא שלי. אז הנה, קיבלתי אותם בריבוע.
אחרי התרגילים אמרתי שאני רוצה להקל על הכאב עם המים, אז נכנסתי לבריכה. פתאום אני שומעת "פאק" והמים פקעו. שאלתי את רוני "מה עף???" מסתבר שאני.
כל הזמן הזה ניטאי איתי, לא זז ממני ואנחנו עושים את זה ביחד.
התרגילים עבדו, וטיה ירדה בתעלה במהירות יחסית, ואחרי ההכתרה השורפת, רוני הציעה לי להרגיש את הראש שלה. נקודה שבלידה של קאי נבהלתי ממנה ורק רציתי להוציא אותו החוצה. זיהיתי את זה גם עכשיו עם טיה, את הרצון פשוט לדחוף אותה החוצה ולסיים עם זה. אחרי ההכתרה שמתי לב שהיא חוזרת אחורה. נלחצתי. למה היא חוזרת אחורה כשאני רק רוצה שהיא תצא? נזכרתי שזה טוב, שבכל תהליך יש את ה- הלוך-חזור הזה. "היא עוזרת לך ועושה לך עיסוי פירנאום", אמרה רוני בשקט האופייני לה.
הפעם הצלחתי להושיט את היד ולהרגיש את הראש שלה. וואו, כמה כוחות זה הביא לי. ברגע הזה, לא כאב לי. הייתי לגמרי רגועה ושלווה ומכונסת פנימה. סגרתי מעגל פיזי, ולקחו עוד שניים-שלושה צירים והיא יצאה לידיים שלי, ותפסתי אותה, בתוך המים.
נשארנו בבריכה, וילדתי את השלייה כמה דקות אחרכך. וואו, איזו תחושת הקלה. נגמר ההריון, היא כאן, איתנו. 3.150 גרם של תינוקת טיה שעד לפני רגע היינו אחת.

כמעט שנה אחרי..הגיע הזמן לכתוב את סיפור הלידה. בסוף ההריון התחלתי לכתוב מין יומן הריון שקיוויתי שכל פעם שאני כותבת זו תהיה הפעם האחרונה לפני הלידה..אז אני מצרפת פה קטעים שכתבתי אז.

10.7
התעוררתי מוקדם מאוד בתחושת דחיפות. חייבת לקפל כביסה, לשטוף כלים. לסיים את העבודה להגשה.
ופתאום בכי. תחושה מוזרה.
יצאתי לשבת על הנדנדה במרפסת והסתכלתי על הענבי בוסר שבגפן. הם הסתכלו עלי חזרה ואמרו לי- אין לנו זמן, אנחנו לא יודעים מתי נהיה מוכנים. כשנהיה מוכנים נהיה. ועכשיו אנחנו מה שאנחנו.
הבנתי, אמרתי להם.
הבנתי שהגעתי לדבר עם ענבי בוסר וזה מאוד מוזר.
אבל אני צריכה להרפות קצת עם הזמנים. מה שעכשיו זה מה שעכשיו.
עכשיו יש תינוק חמוד בבטן שמתבשל לו. וכשיתאים לו הוא יצא. ולא משנה לו בכלל אם איל יהיה בעבודה, או המיילדת תספיק להגיע. או אם אני אספיק להכנס לבריכה.
אז אני פה איתך.
הכביסה מקופלת. הכלים נשטפו. העבודה האחרונה הוגשה. אין לו"ז. תרקדו.

19.7.22
יום ראשון בלילה היה שיא התהומות. זה התחיל מהתפרקות נפשית, בכי מטורף וממש הזדקקות נואשת לקרבה. ואז התחילו צירים, אבל במקום לכאוב הם היו מתישים. הרגשתי שאני הולכת להתעלף בכל ציר. איל כבר הכין את מה שאפשר ללידה אבל אז הכול הפך לבחילות ושלשולים והרגשה נוראית של כמעט מוות.
בסוף נרדמתי. ובבוקר- עדיין בהריון.

22.7.22
לפני שעה בערך התחילו צירים
כולם פה עוד ישנים.
אני שמחה:)
לא מגלה עוד לאף אחד…
10:15
הדר המיילדת כבר פה, עשינו מוניטור והיא נחה בצימר. בבוקר עשיתי סיבוב על כביש המערכת. פגשתי שכנה שטיילה עם הכלב ואמרתי לה בחיוך גדול שנראה לי שזה היום.
הבית ריק.
הכול שקט. הצירים ממשיכים אותו דבר.
אני רוצה כבר לדעת את סוף הסיפור..
מנסה לדמיין את עצמי בבריכה..עם התינוק כבר עלי..ברגעי החסד של אחרי הכול.
יום ראשון 24.7.22
סוף סוף אפשר לספר את סיפור הלידה.
בשישי כל היום היו צירים. הדר הלכה הביתה אחרי שנחנו כי זה לא השתנה. ראינו סרט (רפסודיה בוהמית). רקדתי בסלון.
לקראת 20 הצירים התחילו להתחזק. הודעתי שוב להדר שרצתה לצאת אבל אמרתי לה שאולי נחכה עוד טיפה, נאכל ארוחת ערב וזה.
ניסיתי לבדוק את עצמי ולא הגעתי אפילו לצוואר. אבל אז היה פתאום דימום קטן אחרי ציר.
נבהלתי וקראתי להדר שנעשה מוניטור.
פתאום קצת דמעות ופחד שהזדחל איתם פנימה.
ביקשתי מרוני שתבוא (היתרון היחיד של מיילדת שיולדת הוא שיש לי מלא חברות מיילדות:)
הדר הגיעה ב20:40 וירדנו למטה לעשות מוניטור. היה תקין. פתיחה 2.5
רוני כבר הגיעה גם. וקראנו גם לנועה.
הצירים התגברו. רוני והדר החזיקו אותי בכל ציר ואני רק רציתי בריכה.
דאגתי לילדים. הם ירדו מדי פעם למטה. הגדולה שלי כמובן דאגה נורא. אבל הראיתי לה איך בצירים זה כואב אבל בין לבין אין כלום. ואמרתי לה שהיא יכולה לרדת לפה מתי שהיא רוצה לראות אותי.
היה כאב, הרבה ממנו אבל היתה אוירה כיפית של חגיגה. תכלס זה מה שרציתי. צחקנו המון.
איל סיים קצת להיות עם הילדים וירד אלינו. אז הוא נכנס איתי למקלחת לעוד כמה צירים. אח"כ הדר אישרה לי להכנס לבריכה. כבר היה בערך 23:30
בבריכה לא היה פחות כואב.. כל כך חיכיתי להקלה..אבל לפחות יכולתי להסתובב מצד לצד יוצר בקלות.. הצירים התגברו והצטופפו. רציתי לדעת שזה מתקדם ופחדתי לבדוק שתהיה פתיחה קטנה. אבל הדר לא בדקה ואמרה כל הזמן- יש צירים יש לידה.
באיזשהו שלב הצירים נעשו נוראיים. כאב לא אנושי. הסתכלתי לאיל בעינים וביקשתי ממנו שיהרוג אותי. בכל הכוונה. רציתי למות ולא להרגיש את זה.
הוא לא עשה את זה. פתאום שמעתי שאחותי בבית קראתי לה לבוא כי חשבתי שאולי היא תהרוג אותי. אבל היא לא.

הרגשתי את העצמות שלי מתפרקות. את מפרקי הירך יוצאים מהמקום כמו לבובה שתולשים לה את הרגליים. הרגשתי את הראש של התינוק יורד.
כעסתי שזה לידה רביעית ולמה זה צריך לכאוב ככה.
פתאום שמעתי את עצמי לוחצת. הגוף עשה מה שהוא רצה.

הכאב. השם ישמור. הכאב.

לא רציתי להיות שם, אבל הייתי והגוף פשוט לחץ. שמעתי את עצמי לוחצת כמו בחוויה חוץ גופית רק שמרגישים בה הכול. נעמדתי בבריכה כי מפרקי הירך כל כך כאבו שלא יכלתי להיות על שש. הכנסתי אצבע והרגשתי את הראש. לא בקראונינג אבל קרוב. צרחתי את נשמתי. צרחות שעלו לרחוב.

וב00:06 הוא יצא. לבן כמו סיד. כל כך לבן שהדר נבהלה ושמה דופטון לדופק כשהראש בקראונינג. אבל הוא יצא, העבירו אותו אלי בין הרגליים והדר אמרה לי לצאת למיטה כי ילדתי מחוץ למים ואי אפשר להשאר. גם ככה לא רציתי כי ראיתי חתיכות של קקי צפות שם וזה הגעיל אותי אפילו בתוך הכאב. הוא מיד בכה עלי וכולם הבינו שהוא פשוט לבן עד כמה שזה מוזר ( אחרי 3 ילדים כהים).
עברתי למיטה וקודם כל ביקשתי שיעלו לבדוק מה עם אחינועם (הבכורה, בת 11) היא הופיעה בדלת אחרי דקה ובכינו ביחד. רגעים של אלוהות צרופה. של אחרי. שיש פה תינוק ואמא ואחות ובת שדואגת.

עור לעור. הנקה. ורגעים של אושר שאין כמוהם בעולם. השיליה יצאה. הדר שקלה את התינוק 2714 גרם. קטנטני. יחסית לשבוע שלו הכי קטן שנולד לנו. והכי לבן. לבן עם עיניים כחול אפור.
התקלחתי. עליתי למיטה שלי למעלה. בשעה 2 הלכנו לישון. משפחה של 6 נפשות.

בתמונות:
רגעי סבל לא אנושי בבריכה, אני בעצם מסתכלת במים ורואה חתיכות קקי קטנות צפות, רוצה למות וחושבת שכל המיילדות שאומרות שאני מדהימה הן חבורה של שקרניות. סליחה רוני, נועה והדר. אתן שקרניות נהדרות אגב.

רגע החסד של אחרי עם אחינועם.וכמעט שנה אחרי הלל מתנקם בענבי הבוסר שמכרו לי שטויות שנה לפני.אל תדברו עם ענבים

 
משתפת אתכן בלידת הבית המדהימה שלי ושל אדם שלנו, שנולד ב12.8.18, א' באלול במשקל 3.900 שבוע 39+6.
אז בערב שבת, החלטנו (מוצ"ש שני ברצף) ללכת לים לראות את השקיעה ולהרגיש את החול ברגליים, בתקווה שזה יזרז משהו. כבר בים התחילו לי דקירות בצוואר הרחם, משהו שליווה אותי מחודש שמיני בערך. לא התרגשתי…כשהגענו הביתה הדקירות ממש התגברו, והרגשתי שיש סיכוי גדול שהלילה זה באמת קורה! אמרתי לתומר בן זוגי שאלך לישון כבר, למקרה שיעירו אותי צירים….
ואכן – 23:30 הלכתי לישון, וב1:20 כבר העיר אותי ציר…כמו כאב מחזור חזק. ניסיתי לחזור לישון אבל לא היה סיכוי. לא יודעת איך נשים ישנות ביו צירים! כל 8 דקות בערך הכאב חזר, והתחלתי להבין שזה באמת זה הפעם…התרגשתי נורא. נשארתי במיטה ונשמתי בכל ציר. 6 בבוקר הצירים כל 5-7 דקות. התקשרתי אל המיילדת שרי קרוכמל מיילדת המדהימה, שאמרה להמשיך מה שעושה, לנוח, לשתות משהו, נתעדכן ב8. הדולה הנפלאה שלי – Ariela Doula Rankevich עדכנה אותי שהיא חולה מאוד ולא תוכל להגיע. בשלב הזה הייתי עצובה ומבולבלת משינוי התכניות ומכך שאריאלה לא תהיה שם..הייתי צריכה קצת עידוד ונזכרתי שבעצם הכל קורה ממש נכון, שהלידה הזו בידיים של התינוק שלי ושהכל ילך כמו שצריך, גם אם יש קצת הפתעות בדרך.
בינתיים אריאלה שלחה לי דולה מגבה שהתבררה כמתנה גדולה, בשם Rut Luna Lev.
ב10 בבוקר הגיעה עוד מלווה מופלאה – Noa Israeli-Rosenberg ונשמה איתי כל ציר בקולות נמוכים, ליטפה לי את המצח והזכירה שאני מדהימה וחזקה. הצירים הגיעו כל 3 דקות…מתישהו בסביבות 12, כשאני באמבטיה עם הזרם על הגב התחתון, הגיעה שרי. הייתי כבר מעורפלת ומכונסת בעצמי, ושרי אמרה שבקרוב נבדוק פתיחה. חששתי מאוד לגלות מה הפתיחה..כאב לי ופחדתי שאתאכזב.
שרי הרגיעה אותי שבדיקת הפתיחה לא אומרת כלום, שהכל יכול להשתנות ממש מהר ושהיא לא מצפה לכלום. בודקת – פתיחה 4! הייתי מאושרת ממש…
בשעות הבאות הייתי בעולם משלי. לא שמתי את הפלייליסט שהכנתי בקפידה, לא הדלקתי את הנרות ואת הקטורת. הייתי אני והנשימה שלי, הנהמות הנמוכות והתמיכה של 3 נשים מדהימות ותומר שלי. בכל ציר מישהי עיסתה אותי, מישהי נשמה איתי, תומר היה כמו עץ ענק להשען עליו עם כל המשקל. הרגשתי כל כך עטופה…
בבדיקה הבאה כבר הייתה פתיחה 7 ונכנסתי לבריכה. המים החמים היו כל כך מרגיעים וטובים והצירים נהיו קשוחים ממש. הייתי צריכה לבקש עזרה מאחת מהדולות כדי להצליח להתרכז בנשימה ובקולות ולא פשוט לאבד שליטה ולצרוח לגמרי. הן ליוו אותי בכל רגע…תומר אהובי בישל לכולן והיה שם להסתכל לי בעיניים ולחבק כשהרגשתי שזה טו מאצ'.
עוד קצת זמן עבר (לא היה לי מושג מה השעה..הכל בדיעבד) ובשלב הזה הייתי משוכנעת שאני הולכת לעשות קקי בבריכה. ידעתי ברמה הרציונלית שזה הראש של התינוק, אבל הרגשתי שזה קקי ולא הפסקתי להגיד שאני הולכת לחרבן בבריכה ושיתכוננו לנקות חחח. כבר צחקו עלי כולן "יאללה נו, שעות את מבטיחה קקי…כולנו מוכנות! תעשי כבר קקי!"
כמובן שבפעם הבאה ששרי בדקה הייתי בפתיחה 8.5 והיא אישרה שזה אכן תינוקי ולא קקי. בסביבות 16:00 לדעתי התחילו צירי לחץ, וממש הרגשתי את הגוף דוחף בלי התערבות שלי. בשלב הזה צרחתי כבר ואמרתי את כל הקלישאות: אני רוצה אפידורל, אני הולכת למות, תעשו שזה יגמר ותוציאו אותו ממני….ממש רציתי לברוח מהכאב ולהפסיק לשתף פעולה,
אבל שוב ושוב נזכרתי שאין לי ברירה, אני פה עכשיו – אי עוצמתית, יש לי תמיכה, התינוק הזה בדרך אלי ואסור לי להפסיק לנשום ולהקשיב לעצמי עכשיו. אז אחרי כל צרחה ואיבוד שליטה, חזרתי אל האמצע שלי ונזכרתי לנשום ולנהום קולות נמוכים, אל האגן. בשלב הזה המלוות נהמו איתי בכל ציר ואני בטוחה שמהצד זה נראה כמו טקס מכשפות משונה(:
כשהראש היה לקראת יציאה שאגתי ממעמקי נשמתי וידעתי מיד שהנה זה – זו תחושת השריפה המדוברת…
משכתי בחוזקה סדין שתומר החזיק ואמרתי לו "זה הכי כואב בעולם!!!!!"
הרגשתי שאני נוגעת באלוהים…בין שני עולמות.
הראש יצא. שרי מזמינה אותי לגעת בו…אני בוכה בהתרגשות, הוא פה..הילד שלי פה.
אחרי רגע בהלה קלה – שרי אומרת שהיד שלו צמודה לראש ואני חייבת לדחוף עכשיו בלי ציר…שיניתי תנוחה, דחפתי חזק והוא החליק לו…אדם שלנו. לבנבן מלא בוורניקס, ענק, מתוק ואמיתי…ממש ממש אמיתי. לא האמנתי. הסתכלתי למעלה אל תומר, מחזיק את הראש שלו בתדהמה וממלמל "פאקינג שיט" חחחח.
16 שעות מהציר הראשון, ב17:26, הגיע אלינו אדם שלנו. תומר החזיק אותו והוא מצץ אצבע(!) בזמן שאני ילדתי את השילייה…
זו הייתה לידה מדהימה, ממש כמו כל האפירמציות והמדיטציות שעשיתי עליה לאורך ההריון. גם המלוות שלי אמרו שזו הייתה לידה מעוררת השראה, ובן זוגי שהיה בו טיפה חשש – רק אמר שהיה מושלם, שווה כל שקל, ושלעולם לא יחשוב על לידת בית חולים יותר (אלא אם תהיה סיבה כמובן).
מקווה שהסיפור יחזק יולדות לעתיד.
ליווי מדויק עבורכן בהריון והתכווננות עושים עבודה רצינית…הספר לידה פעילה, מיילדות רוחנית וללדת בבית נפלאים. קורס היפנו, תרגול יוגה, דולה תומכת, ליווי הריון בשדה הרגשי על ידי נועה ישראלי רוזנברג לכל המתגוררות במרכז. באמת חיברה אותי אל עצמי ואל הכוחות שלי בטירוף.
תחקרו, תדמיינו, תאמינו בכן ובתינוקות שלכן.
 
 
 
 
 
 

סיפור הלידה של זהר דויד 13.9.2019

כמעט שלושה שבועות עברו מהרגע הקסום, המפתיע, המטלטל והמרעיד שבו זהר דויד הגיח לחיינו והפך אותם לגמרי. שלושה שבועות של אושר ובלבול ומסירות והתרגשות ואהבה אהבה אהבה עד אין קץ. תודה זהר שהגעת אלינו, שאתה כל כך נהדר, שהפכת אותי לאמא, תודה על כל מה שנתת וכל מה שתיתן, מברכת על החיבור העמוק של הנשמות שלנו, יודעת שאתה איתי ושאני איתך וזה מאז ומתמיד ולתמיד, הבהרת לי את זה מההתחלה, שזה פשוט ושזה נכון וזה בדיוק כמו שצריך להיות – הכל במקומו.
עוד הרבה לפני שנכנסתי להריון היה לי ברור שאני אלד בבית. אני אחות ומכירה את המערכת מקרוב – ידעתי שאני לבית חולים לא רוצה להתקרב אם לא חייב, ושאני עושה הכל כדי ללדת בבית, לא הייתה שום שאלה. האמנתי בעצמי ובגוף שלי מהרגע הראשון.
נכנסתי להריון בקלות מפתיעה וכל ההריון הרגשתי מעולה, כמעט לא נעים להודות. תרגלתי יוגה פעמיים בשבוע והרגשתי את הגוף שלי חיוני ובריא, מקבל את רוברוב (שם בטן) שבתוכו בשמחה וטבעיות. כבר בשלב די מוקדם סגרתי עם שרהלה המיילדת, משיחת הטלפון הראשונה ידעתי שהחיבור נכון, והמשכנו הלאה. הרגשתי שאני באה עם הרבה ידע והתכווננות ושאין לי צורך בדולה אז סגרנו עם יעל, חברה קרובה שתלווה אותנו בלידה ותתמוך, מישהי שידעתי שתהיה לי כדולה הכי טובה מכולן… סיכמנו שהיא תהיה עבורי בזמינות מלאה. חוץ מ-5 ימים בשבוע 37 בהם הרשיתי לה לנסוע לחופשה קצרה, אחרי הכל, אני לא הולכת ללדת בשלב כל כך מוקדם (אהא..) שמחנו נורא וכל ההריון התרגשנו ביחד.
החשש היחיד שלי בהריון היה מסוכרת הריון שתהרוס לי את התכניות של לידת הבית. גם לא בהריון הסוכר שלי הוא על הצד הגבוה, ובהריון באמת עלה קצת. ויתרתי על העמסת סוכר, ניטרתי עם גלוקומטר כל ההריון ובעיקר שמרתי על תזונה מאוד קפדנית לאורך כל ההריון כדי להיות מאוזנת. לא היה קל לעבור את כל ההריון עם המון מגבלות ולשנות לגמרי את כל התזונה שלי אבל הרגשתי שזה טוב לי ולרוברוב והתמדתי, הכל כדי לדאוג לו ולבריאות שלו וגם כמובן לא לסכן את התכנון של לידת הבית.
כנראה שמתוך שילוב של שאננות ודחיינות המון דברים נדחו לחודש התשיעי. תכננתי לצאת לחופשה מהעבודה בשבוע 37, ולקחת אז את הזמן לכל ההכנות הקניות והסידורים הנדרשים. היה לי ברור שאגיע למועד ואולי גם אחרי, בשום שלב בהריון לא ראיתי תרחיש אחר. כל רשימת הטו דו ליסט שלי עוד הייתה מלאה– קניות נחוצות ללידה בבית ולתינוק, לקרוא עוד כמה ספרים, הכנות ותרגולים לגוף כמו גם תרגולים למיינד- הרפיות, דמיון מודרך ומה לא. בקיצור, מלא מה לעשות אבל היה לי ברור שיש לי מספיק זמן להתכונן כמו שצריך ללידה, ושברגע שאצא לחופש מהעבודה אוכל לקחת רגע לנשום להתכונן ולהתרכז בלידה כמו שצריך. אז כמו שאומרים, האדם עושה תכניות ואלוהים צוחק. מה זה צוחק, מתפקע ועושה פיפי מרוב צחוק.
ערב חמישי, התחלתי שבוע 37, לא יודעת למה ומה חשבתי, החלטתי לצפות בסרטוני לידה, אולי כדי להתמלא בהשראה לקראת הלידה. כמובן שיש מלא זמן ללידה, לפחות 3 שבועות (חה!) אז כשהרגשתי מין כמו כאבי מחזור קלים בזמן הצפייה לא ייחסתי להם חשיבות. תיארתי לעצמי שהתינוק התיישב באיזו צורה לא נוחה, או שאולי אכלתי משהו מוזר… מחליטה ללכת לישון כי למחרת בבוקר עוד יש לי משמרת בבית חולים. מנסה לישון אבל קולטת שהכאבי מחזור האלה די מציקים, והם מגיעים בגלים… מתחילה לחשוד 'יש מצב שזה צירים?!' אבל אומרת לעצמי פחחחחח. כשאני רואה שאני לא מצליחה להתעלם מהם אני מבינה שאולי אלה באמת צירים אבל פוטרת את זה ב'בטח זה יירגע והם יעלמו עוד מעט'. כשהם לא נרגעים אני הולכת לעידו שעבד בחדרו עד מאוחר, מספרת לו שכואבת לי הבטן ואולי זה צירים אבל שלא יידאג, לא קורה כלום ולא יקרה כלום ואני חוזרת לנסות לישון. 1 בלילה, לא נרדמת, הגלים ממשיכים להגיע ולא נעלמים. מתחילה לקבל את העובדה שאלה אכן צירים ומרגישה מאוד מבולבלת. אין מצב שאני יולדת עכשיו, זה עוד נורא מוקדם כלום לא מוכן… ויעל לא בארץ, אני לא רוצה ללדת בלעדיה!
מחליטה לתזמן את הצירים, מורידה אפליקציה ומתזמנת צירים לא סדירים, כל 5-10 דקות. רציני?! עדיין תוהה ביני לבין עצמי אם אלה צירים, בטוחה שהם ייעלמו עד הבוקר ושזו סתם הכנה, ויש נשים שמסתובבות עם צירים כל התשיעי וזה בטח מה שיקרה (בהתכחשות טוטאלית למצב). מעדכנת את עידו שאלה צירים, די קרובים אבל לא סדירים, שאני לא יודעת מה זה אומר אבל שילך לישון ואני גם אנסה שוב לישון. עדיין לא נרדמת – מהכאב, שהוא עוד עדין ממש, מהבלבול, מההתרגשות… באזור 2 בלילה מתזמנת צירים כל 4-5 דקות. הם עוד לא מאוד כואבים ואני עדיין בהכחשה שהלידה מתקרבת. מעבירה את הצירים במיטה, בסלון, על כדור פיזיו, מתחילה לעכל שאולי זה באמת קורה. מתלבטת אם להעיר את עידו, אם להתקשר לשרהלה… מאוד לא רוצה לקרוא לה סתם באמצע הלילה. מעבירה את כל הלילה עם עצמי ועם רוברוב שלי ועם הצירים. מתרגשת מכל ציר, לא מאמינה שהוא בדרך ועוד מעט ניפגש, זה אמיתי? הלילה עובר נורא מהר וב 4 בבוקר מתזמנת ציר כל 2-3 דקות ואפילו פחות ומחליטה להעיר את עידו. אנחנו שוכבים במיטה מבולבלים ביחד ממה שקורה, לגמרי לא היינו מוכנים לזה. הצירים אמנם במרווחים קצרים אבל לא מאוד סדירים ונסבלים לגמרי, עדינים ומתוקים, אני נושמת עם עידו מתכנסת בכל ציר, וב6 בבוקר מחליטים שהגיע הזמן לעדכן את שרהלה, עדיין תוהים בינינו לבין עצמנו אם זו אזעקת שווא.
עידו מתקשר לשרהלה ואני מצטרפת לשיחה בין הצירים. מתלבטים יחד איתה והיא אומרת שזה כנראה זה אבל אין לדעת כמה זמן זה ייקח ופוקדת עלינו לשתות כוס יין וללכת לנוח לאגור כוחות ונראה איך מתפתח. אני מתחילה לקבל את העובדה שזה קורה, רוברוב בדרך, והוא מגיע אם אני מוכנה לזה או לא אז כדאי שאצא מההלם. היין עוזר לי מאוד לנוח ואני אפילו מצליחה לנמנם לאיזה שעה קלה בין הצירים, מנוחה הכרחית אחרי לילה ללא שינה. באזור 9 שרהלה מגיעה, בודקת אותי עם המוניטור ונראה שהצירים קצת נרגעים. הנוכחות שלה מרגיעה אותי, הקול והמגע משרים ביטחון והיא מנחה אותי איך לנשום ולהרפות בתוך הציר. אומרת לי לנסות לנוח כמה שיותר כי שוב, אנחנו לא יודעות כמה זמן זה ייקח ואני אצטרך את האנרגיות.
אני נשארת עם חברה אחרת שבאה לתמוך שלוחצת לי על הגב. בינתיים שרהלה שולחת את עידו לארגן את המרחב ולסיבוב קניות וסידורים, לסגור עניינים אחרונים לקראת הלידה (בגלל שהייתי בטוחה שיש לי עוד זמן ללדת, ומכיוון שגם ככה לא יכולה ללדת בבית לפני שבוע 37, חיכיתי לשבוע 37 עם הקניה של כל הציוד ללידה עצמה, אז לא היה בבית את הציוד שהיינו צריכים ללידה, לא חיתולים, כלום). שרהלה הודיעה שהיא הולכת לכמה פגישות פה באזור ואחר כך נראה מה קורה ואם צריך שהיא תחזור.
נשארתי בחדר החשוך עם הצירים, עם אננדה החברה שלוחצת לי על הגב, מדי פעם מצחקקות, רוב הזמן אני עם עצמי. לא יודעת כמה זמן היינו ככה, אני בין נמנום לערות, בין ציר למציאות, מנסה לנשום וליישם את ההרפייה של הגוף בזמן הציר. הציר מגיע, אני נושמת, נרגשת ומצליחה להעביר אותו. או שהוא מגיע, אני נושמת, ואז הכאב מכווץ אותי ואני תוהה איך אפשר להרפות כשכל כך כואב, ואני עוד רק בהתחלה (למרות שלא היה לי באמת מושג באיזה שלב אני). ברגע מסוים אני מחליטה שדי, נהיה קשה מדי לשכב ואני מחליטה לצאת מהמיטה ולמצוא דרך אחרת להעביר את הצירים. חושבת אולי אם אכנס למקלחת זה יקל קצת על הכאבים שנהיים אינטנסיביים אבל לא מצליחה למצוא את עצמי במקלחת כשהצירים מתחזקים. יוצאת מהמקלחת, עוברת לסלון, לספה, לרצפה, לכדור פיזיו ומבקשת מאננדה להתקשר לעידו שיגיע כבר מכל הסידורים כי נהיה לי קשה ואני מרגישה שאני צריכה אותו איתי. הוא אומר שהוא עוד 10 דקות מגיע.
מכאן והלאה הכל מעורבב לי ומטושטש, אני זוכרת הבלחים של קטעים אבל רוב הזמן אני עם עצמי ועם הצירים. אין מחשבות, כמעט ואין מודעות למה שקורה מסביב. לא זוכרת את הרגע שעידו חוזר, אני רוב הזמן כורעת על הספה מנסה להתמודד עם הכאבים שהולכים ומתחזקים. אני זוכרת רגע אחד את עצמי על הרצפה, כנראה על 6, מבקשת שיקראו לשרהלה שתגיע, מרגישה שזה נהיה יותר מדי, שהכאבים חזקים מדי, שאין לי מושג מה לעשות ואיך לעבור אותם. אני לא מיואשת ואני יודעת שאני יכולה לעשות את זה, אבל הכאב מתחיל קצת להפחיד אותי. בדיעבד אני יכולה להגיד שאמנם הגעתי עם הרבה ידע פיזיולוגי-רפואי-מקצועי וואטאבר על הלידה, אבל זה לא עוזר בכלום עד שאת לא יודעת איך באמת מרגיש הציר, אין לי ספק שדולה הייתה יכולה לעזור לי מאוד ברגעים האלה- לתמוך, להרגיע, לכוון. כן, גם בלידת בית. קצת שאננה הייתי, כבר אמרתי.
שרהלה מגיעה לא הרבה אחרי שעידו קורא לה. אני לא זוכרת את הרגע שהיא מגיעה, אבל זוכרת בדיעבד שהיא שוב מביאה איתה הקלה ורגיעה, שוב אני חשה ביטחון ושאני בידיים טובות. אני כורעת על הספה, אני בתוך עולם משלי, עולם הצירים והכאב, מכונסת ומרוכזת בכל ציר. הציר מגיע, אני חושבת שאני מוכנה אליו, נושמת לאט, וכשהוא מגיע לשיא הכאב מפלח לי את הגוף לשניים, לא מאמינה שקיים כאב כזה, יוצאות ממני צרחות שלא חשבתי שאני יכולה להוציא (בחיים לא חשבתי שאני מאלה שצורחות את נשמתן בלידה) הגוף קופא מהכאב. כשאני נאנקת, והגוף מתכווץ מעוצמת הכאב אני שומעת את שרהלה מחזירה אותי לעצמי, קוראת לי לא לאבד את זה, מחזירה אותי לכאן ואוספת אותי מהכאב חזרה לנשימה, להרפיה, לשקט.
בינתיים מאחורה עידו מנפח את הבריכה ואני כל כך מחכה שהיא תהיה מוכנה. לא יודעת כמה זמן זה לוקח אין לי מודעות לכלום, רק תקווה שהמים קצת יקלו על הכאבים, ובעיקר אני מקווה שזה לא יימשך עוד הרבה זמן כי אני לא יודעת כמה אני יכולה עוד להחזיק. אני שמחה ממש שבשום שלב שרהלה לא בודקת לי פתיחה יודעת שזה לא רלוונטי ושהיא יודעת בדיוק איפה אני ומה אני צריכה, לא מפריעה לכלום.
פתאום אני מרגישה לחץ ואומרת לשרהלה שיש לי קקי, היא צוהלת ואומרת יופי, חיכיתי שתגידי את זה. תוך כמה רגעים אני מבינה שאין שום קקי ושהגיעו צירי הלחץ. אין שום דרך לטעות, הם שונים מהצירים הקודמים, שורפים וכואבים ומוציאים ממני שאגות חייתיות מסוג חדש. בהדרכתה של שרהלה אני משחררת ששששש במקום הצעקות וזה עוזר. אחרי לא יודעת כמה צירים כאלה הבריכה סופסוף מוכנה, עוד לא מלאה במים אבל אני נכנסת אליה בכל זאת וזה משכך קצת את הכאב. בין הצירים מצליחה להרגע קצת עם המים שלאט לאט ממלאים את הבריכה. אני בכריעה על הברכיים, מולי עידו ואני מחזיקה לו את הידיים (נועצת בו ציפורניים עם כל ציר, מסכן), נושמת נושפת שואגת, יודעת שעוד רגע רוברוב איתי וחוץ מהידיעה הזו אין עוד כלום בעולם. אני שם ולא שם. לרגע אחד פוקחת עיניים, רואה את עידו מולי מביט בי ברוך, נזכרת שיש עולם בחוץ בכל זאת וחוזרת חזרה לעולם שלי, להתרכז במשימה שקיבלתי על עצמי, לעזור לרוברוב להגיע אלינו. בשלב מסוים שרהלה אומרת לי שאחרי הציר הבא אני יכולה להכנס אצבע ולהרגיש אותו. אני עושה את זה והיא שואלת אותי מה אני מרגישה. באופן מפתיע אני מרגישה משהו רך מאוד, מוזר לי מאוד זה לא מרגיש כמו הראש. אני אומרת לה שזה רך והיא עונה שזה שק מי השפיר ורק אז אני מבינה שכל הזמן הזה והוא עדיין מוקף מי שפיר ושהמים עוד לא פקעו. הצירים ממשיכים, אני מנסה מאוד לא ללחוץ בין הצירים, ובציר עצמו לא מרגישה שום צורך ללחוץ, הגוף לוחץ אותו מעצמו אין לי בכלל יכולת להתנגד. אני מניחה את היד ומרגישה את בועת מי השפיר מקדימה את הראש (השק פקע רק עם יציאת הראש), עוד כמה צירים ואני מרגישה את טבעת האש המפורסמת – הוא כבר ממש פה! תוך כמה רגעים הראש בחוץ ולאחר רגע כולו יוצא ומונח עליי. שקט, צחוק ובכי של כולנו – הוא איתי, מביט בי בעיניים גדולות ושקטות, רגוע כאילו הוא פה איתנו כבר שנים.
מסתבר שהכל קרה נורא מהר. תוך שעה מהרגע ששרהלה הגיעה זהר כבר היה בחוץ. מעין, העזרה ששרהלה קראה לה הספיקה להגיע שתי דקות אחרי שיצא (והייתה תמיכה מופלאה בכל השעות שאחרי). סך הכל היו אולי שעה, שעה וחצי של צירים מאוד כואבים, ואני חושבת שבבריכה עם צירי הלחץ לא הספקתי להיות יותר מ20-30 דקות, אבל אין לי באמת מושג לגבי הזמנים.
השעות שאחרי היו נפלאות, כולנו היינו באופוריה. נשארתי בבריכה עם זהר דויד חצי שעה כשהוא מונח עלי, מתוק ושליו. אחרי אולי חצי שעה שרהלה באה לבדוק מה עם השיליה. לא הרגשתי אותה בכלל ולא היה שום תחושת לחץ, אז היא עזרה לי ולחצה לחיצה וחצי על הבטן והשיליה יצאה בשלמותה וללא כאב. כשנרגעתי והתאוששתי עברנו לספה והנקתי מעט את זהר, שלא לגמרי עף על הציצי שלי (מהר מאוד זה השתנה אל דאגה). שקלנו אותו (2.740 ק"ג של מתיקות), חתכנו את חבל הטבור והשארנו אותו עם אבא שלו סקין טו סקין בזמן שהלכתי להתקלח, להיתפר ולהתאושש.
אז הלידה אמנם התחילה בהלם קל, הייתי מאוד לא מוכנה וזה לא היה בכלל לפי התכנון שלי, אבל זו הייתה לידה מהחלומות, לא יכלתי לקוות לתרחיש מוצלח יותר.
איזה יופי זה שאנחנו לא יודעים כלום, ולא יכולים לקבוע שומדבר, אלא רק לקבל את קסם הבריאה כשהוא מגיע כמו שהוא, בזמנו, כמו שצריך להיות.
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמא שלי ילדה אותי ואת אחי עם אילנה שמש, מיילדת פרטית והסיפור שלה היה לי תמיד בראש, בגלל זה
כשנכנסתי להריון ידעתי שאני הולכת ללכת איך שאני בוחרת. והבחירה שלי הייתה ללדת בבית.
חיפשתי מיילדת בית והיה לי נורא קשה למצוא את האחת. אחרי שכמעט התייאשתי וכבר אמרתי לטל שנלך
לראות את החדר לידה הטבעי באסף הרופא, נפגשנו עם דינה שפירא בר שביט המדהימה וסגרנו איתה.
לצוות הצטרפה סופי צרפתי המדהימה שהייתה מיילדת נוספת בלידה.
במהלך ההריון כל יום כמעט עשיתי דמיון מודרך, נשימות, התאמנתי טוב והרמתי משקלים, חיזוק רצפת אגן
ובטן, יוגה, וחיכיתי בידיעה שאני עושה את כל הדברים נכון.
קיבלתי ליווי מדהים והסברים מדינה לאורך ההריון.. הגישה של ״פחד גורם לכאב״ ליוותה אותי חזק והגעתי
ללידה ממש בלי פחד ועם הרבה אמונה בעצמי ובגוף שלי. שאני יודעת ללדת והגוף שלי חזק.
בשבוע 41 ב30:4 הגיע הציר הראשון וישר הערתי את טל מהתרגשות והוא קפץ מהמיטה. התעוררנו
מההתרגשות.
בערך ב10 הייתי בטוחה שירדו לי המים.
ידעתי שזה אומר שהלידה קרובה.
הצירים המשיכו להיות לא סדירים ולא מאוד עוצמתיים ואנחנו בתקשורת עם דינה כל הזמן. כשהיא הבינה
שאין התקדמות היא אמרה לנו לנסוע לבית חולים להבין אם באמת הייתה ירידת מים. אז נסענו.
באיזור 00:13 נסענו לבית חולים.
הגענו לבית חולים, זו לא הייתה ירידת מים! הרופאות מאוד רצו שאשאר שם לזירוז בגלל שבוע הריון מתקדם
ואני אמרתי להם תודה וחזרתי ללדת בבית.
כשחזרתי הביתה הזמנתי טיפול רפלקסולוגיה מושלם שקידם את הצירים בצורה מדהימה.
הערב המשיך והצירים התחילו להיות יותר צפופים.
הדלקנו נרות בבית ושמנו פלייליסט רגוע שהכנתי.
לאט לאט הצירים התחזקו ובאיזה שהוא שלב כבר מתקשה לדבר עם דינה וטל תופס פיקוד מולה.
ב10:1 ירדו המים הפעם באמת ואני כבר הייתי מאוד כאובה.
ב00:2 דינה וסופי הגיעו, ואני הייתי קצת אאווט אז לא ראיתי יותר מידי מה קורה רק שמעתי שמסדרים
ודואגים להכל, יכלתי להתרכז בהתמודדות עם הצירים ולא בארגונים.
מהשלב הזה עד הלידה הייתי בעולם אחר.
עברתי מהמקלחת, לספה, לבריכה – הכל בבית שלי במקום הטבעי שלי! כמה מיוחד וחשוב זה, בדיעבד אני
מבינה איזו החלטה מדויקת זו הייתה ללדת בבית ולחוות את כל זה במקום שהכי נוח לי בו.
כל הבית חשוך, רק נרות, ריח של שמן לבנדר ומוזיקה נעימה.
החלפתי תנוחות – עמידת 6 ,שכיבה, כריעה..
מצד אחד הרגשתי שעשיתי הכנה ממש טובה ללידה, אבל הכאבים הפתיעו אותי-העוצמה, האינטנסיביות.
נתתי לגוף שלי לזוז איך שהוא מבקש.
הכנו פתקים של משפטים חיוביים מראש כמו ״הגוף שלי חזק, אני יודעת ללדת״ ועוד, שטל בשלב הזה הקריא
לי. זה היה מושלם!
ולאורך כל הדרך כל הזמן אחד מהם היה איתי צמוד וחיזק אותי עם משפטים טובים ומחזקים תוך כדי שאני
אומרת להם כמה קשה לי וכמה אני לא יכולה. הייתה לי סביבה כזו תומכת.
בערך שעה וחצי לפני שיובל יצא דינה שלחה אותי ואת טל למיטה בחדר חשוך עם דלת סגורה.
הצירים היו ממש חזקים וזה היה כבר לפני הסוף.
במשך שעה אני בציר של 2 דקות ומנוחה של 3-2 דקות בין לבין.
נרדמתי בין הצירים ובכל ציר התעוררתי לכאב חד.
השעה הקסומה הזו בחדר זה מה שקידם את הלידה, חיבוקים של טל וחיזוקים שלו במשך כל ציר שהוא רק
אומר לי ״זה תכף עובר, את חזקה, את יכולה״ זה היה פשוט מדויק והיה שם בוסט של אוסיקוטצין, משקה
הומאופטי שסופי הכינה לי ורגעים קסומים ואינטימיים שלי ושל טל.
אחרי בערך שעה בחדר, ברגע אחד הרגשתי לחץ באגן ואמרתי לטל שיקרא למיילדות כי אני מרגישה אותו
לוחץ. ידעתי שאנחנו מתקרבים לסוף!
דינה לקחה אותי למקלחת והמשכתי להרגיש את הלחיצות, ואז ביקשתי לעבור לבריכה והתחלנו.
רבע שעה של לחיצות, שנתתי את כל כולי, טל יושב מאחורי מחוץ לבריכה ואני מחזיקה אותו חזק והוא מחזק
אותי עם המילים האוהבות שלו. הבאתי לעולם את יובל המושלם. ברגע אחד של תחושה חד פעמית שהוא
יצא לתוך הבריכה ומיד דינה שמה אותו עליי הייתי בשוק ומרוגשת.
לפני הלידה אמרתי לטל שאני רוצה את השיר "כל הדברים היפים באמת" כשיובלי יצא, ולא דמיינתי שהוא
יצליח לזכור את זה בכל הטירוף. אבל אחרי שהחזקתי אותו בידיים פתאום שמעתי את השיר הזה וזה היה
כמו רגע מהסרטים.
כשהכל נגמר חשבתי שזו הייתה חוויה נוראית וקשה.
וככל שעוברים הימים אני מבינה כמה זה היה מיוחד ומדהים, כמה הגוף שלי חזק ועוצמתי וכמה אני, טל
והילד שלי אלופים.
לא יכולה לדמיין את זה אחרת. זה היה מדויק לי ולנו. ואני בהוכרת תודה על החוויה המיוחדת והמסעהמטלטל והמדהים הזה.

אוריאה דגן משתפת את סיפור הלידה של נועה

 

ביום שישי, ערב סוכות, 2.10.2020, בשעה 20:07 נכנסה אל חיינו בקול תרועה גדולה נועה, גוש של אהבה, נחישות ועוצמות מופלאות.

 

קצת על ההריון: היה הריון בריא וטוב (איך אפשר להגיד על הפלא המטלטל הזה "משעמם"?!). ידעתי שאני בהריון ממש מוקדם והתחלתי תהליך של הכנת הגוף. בכל שלב סיפרתי לו מה קורה ומה עתיד לקרות (משהו שעזר לי מאוד להתגבר על קשיים גופניים בעבר, כולל כאבי מחזור וPMS אכזריים…). וכך לאורך הדרך עלו קשיים ונעלמו במהרה עם תהליך של הסבר לגוף וסוג של דמיון מודרך. מההתחלה, ולמעשה עוד מלפני ההריון, היה לי ברור שאני רוצה ללדת בבית. זה מאוד נפוץ במשפחה הקרובה שלי וגם בקהילה בה גדלתי, ונראה לי הדבר הכי טבעי. אז בשיחה הראשונה שסיפרתי לאמא, גם אמרתי לה שנשמח שזה יקרה ביחידת הדיור הצמודה לביתם, הבית בו גדלתי, בישוב בגליל, למרות שאנחנו גרים בתל אביב. מצאנו מיילדת בית מקסימה והתחלנו איתה תהליך- ביקורי מעקב אחת לחודש בערך.

בשבוע 22, כמה ימים לאחר שהתחלתי להרגיש תנועות עובר ובערך חודשיים לפני שגילינו שגדלה לנו בת (פשרה בין הרצון שלי לא לדעת והרצון של בר לדעת מוקדם ככל האפשר) חלמתי חלום. בחלומי נולדה לנו בת וקראנו לה נועה. אז לאחר שגילינו שאכן הגיעה אלינו בת, קראנו לה ביניינו נועה. לאחר הלידה לקחנו לנו עוד כשבוע לפני שהכרזנו שזהו שמה. ניסינו לראות אם אכן זה נדבק, אבל ככל שניסינו, לא יכולנו להעלות בדעתנו אף שם אחר…

 

עבדתי עד סוף שבוע 37 ואז עברנו צפונה ליחידת הדיור של ההורים. בר, האיש שלי, עובד מהבית ממרץ כבר (מהדברים החיוביים בקורונה), אז גם זה הסתדר נהדר. הימים עוברים, הבית מוכן, כל הבגדים לתינוקת מכובסים, הבריכה מחכה חצי מנופחת מעל הארון, עושים הליכות כל יום והקטנה בכיף שלה, לא רוצה לצאת. עוד שבוע ועוד שבוע והתלמ (20.9) עובר ואני מתחילה כבר לאבד סבלנות… כשמגיעים לשבוע 41 אני מרגישה את הסוף קרב וחוששת שהחלום ללידת בית עלול להתנפץ… אז באותו שבוע הלכתי לטיפול רפלקסולוגיה לקידום התהליך, ואחותי עשתה לי טיפול שיאצו, וסרטים רומנטיים, וכוס יין, ושיחות בלתי נגמרות איתה ועם עצמי ועם בר על מה שעוד לא סגור ועל כמה כדאי שהיא כבר תגיע כדי שנוכל לעשות את זה כמו שתכננו…

 

הלידה: יום חמישי, 1.10.2020 שבוע 41+4. מתכננים ללכת מחר בבוקר למעקב גיל הריון בפוריה בפעם הרביעית. כמה חששתי מהמפגש עם בי"ח וכמה הקלה חשתי אחרי הביקור הראשון שם… צוות קשוב ואכפתי, אווירה נעימה. בביקור השני הרופאה לחצה מעט לבדוק פתיחה אך כשסירבתי (כי למה זה יעזור? הרי אין צירים סדירים ואני לא מתכוונת להתאשפז, אז מה זה משנה גם אם יש פתיחה?) הרפתה. באותו ערב צפינו בסרט נדודי שינה בסיאטל (אמרנו סרטים רומנטיים לקידום לידה?) ושתינו חצי כוס יין אדום, מקווים שאולי זה יעזור…

23:30 בלילה אני מתעוררת בתחושה שאני נוטפת, ואכן התחיל טפטוף מי שפיר. יחד איתו הגיעו צירים, לא סדירים אבל כן מורגשים ובניגוד למה שברגשתי כבר כמה שבועות קודם, המשיכו בהתמדה. ניסיתי להמשיך לישון אבל זה לא ממש התאפשר ובסביבות שלוש לפנות בוקר התקשרתי לרוני המיילדת שהבינה מה המצב ואמרה שתגיע בבוקר.

מתעוררים בבוקר ומתחילים להתארגן- בר מעביר את המיטה מחדר השינה לסלון כדי לפנות מקום לבריכה ומנפח את הבריכה, אני מנקה את המקלחת, השירותים והמטבח פעם אחרונה ואז ביחד מכינים עוגת יום הולדת לתינוקת וגרנולה בשבילנו לימים שאחרי הלידה וגם בשביל שיהיה ריח נעים בבית. רוני מגיעה באמצע כל זה וכל הזמן אני עם צירים שבאים והולכים. היא לוקחת לי מדדים, מאזינה לדופק התינוקת ומשאירה לי שמן קיק, כי אחרי ירידת מים יש זמן מוגבל שנוכל לחכות עד שלא תהיה יותר ברירה אלא להתאשפז ולזרז… היא נוסעת לביתה ואני מכינה חביתה מביצה אחת ושתי כפות שמן קיק (הרעיון של שימוש בשמן קיק היה לי קשה, זה הרגיש לי מאוד אגרסיבי, ולכן החלטתי לקחת מינון נמוך יחסית).

15:00 (כשעה וחצי אחרי השמן קיק) הצירים הופכים לסדירים ועולים בעוצמתם. בר מתקשר לרוני ובעודה בדרך אלינו אני מקיאה. את הצירים בשלב הזה העברתי בהתחלה בעמידה, נשענת על השייש ועושה שמיניות עם האגן. בהמשך עברתי למזרון בחדר השינה ובעמידת שש תמוכה על הכדור המשכתי להניע אגן. בין לבין הגיעו אמא שלי ואירה, שהיא חברה טובה וגם מיילדת, כדי לתמוך ולעזור אם צריך, והתמקמו להן בסלון. בשלב הזה כל החושים שלי היו מחודדים ככ. מגע הרגיש לי נורא וריחות, כולל שמן אתרי לבנדר ששמנו בבית, היו בלתי נסבלים. בין הצירים שאלתי שוב ושוב "איך לעזאזל אפשר לעלות ככה לרכב ולנסוע לבית חולים?!" זה היה נראה לי ככ לא סביר… מדי פעם רוני האזינה לדופק התינוקת. לקראת שש אני אומרת "אני לא מבינה איך יכול להיות בכלל צורך ללחוץ" ואז שואלת אם אפשר כבר להיכנס לבריכה. רוני מציעה לבדוק פתיחה (בפעם היחידה בכל התהליך) ולהפתעת כל הנוכחים בחדר (רוני, בר ואני) אני בפתיחה מלאה. אז היא מציעה שאלך להתפנות פעם אחרונה ובדרך לשירותים אני מרגישה את זה, ציר לחץ ראשון. "טוב, הבנתי"…

18:10 נכנסת לבריכה. אני כבר בצירי לחץ והמים מרגישים ככ נעים על העור וגם היעדר המשקל מרגיש ככ נכון ומשחרר. בעצת רוני אני משנה תנוחות ועוברת לתנוחות א-סימטריות. בין הצירים רוני בודקת דופק ואני משנה תנוחות מעמידת כריעה על רגל אחת לרגל השניה ומדי פעם מנוחה בעמידת שש תמוכה על דופן הבריכה. באיזשהו שלב רוני מציעה לשלוח יד ולהרגיש אותה. בהתרגשות רבה אני מרגישה ראש קטן מתחיל לבצבץ! היא אומרת לי שכשאני מרגישה שנורא שורף אז להפסיק ללחוץ רגע ולתת לפרינאום הזדמנות להימתח לאט. הרגע הזה מגיע ולא ללחוץ מרגיש כמו משימה לא אפשרית כמעט… לאחר יציאת הראש רוני אומרת לי לעבור לעמידת שש ליציאת הכתפיים. בהנחייתה אני שולחת יד והנה התינוקת הקטנה הזו בידיים שלי! ידי היא הראשונה שאוחזת בה ומביאה אותה אלי! אני מתיישבת ונשענת על דופן הבריכה, בר מתיישב לידי מחוץ לבריכה ואנחנו מחבקים ומלטפים את הבת שלנו, שבינתיים מראה לנו את כישורי הבכי הנהדרים שלה…

20:20 המים כבר נהיו קצת קרירים אז בר ורוני עוזרים לי לקום ולעבור אל המזרון שהכנו מראש, השלייה עדיין בפנים והתינוקת עלי כל הזמן. רוני עוזרת לשלייה לצאת ומניחה אותה בקערה לידי, חבל הטבור עדיין מחובר. היא רגע מתלבטת איתי אם לבדוק אותי קודם או לחתוך את חבל הטבור ולבסוף מחליטה להתחיל בטיפול בי. בינתיים מצטרפות לחדר אירה החברה/מיילדת המופלאה ואמא שלי, שישבו בסלון עד עכשיו. קרע דרגה אחד, לא מדמם אך רוני מציעה שכדאי לתפור מסיבות אסטטיות ואני מסכימה.

בעוד רוני ואירה מטפלות בי ובתינוקת (שממש כמו שחזו הרופאים שוקלת 3,600), בר תיקתק את החדר, קיפל את הבריכה והחזיר את המיטה. כשהגיע הרגע בר בדיוק סיים לנקות וכך זכה להיות זה שחותך את חבל הטבור. בר החזיק את התינוקת בזמן שהתקלחתי ולאחר המקלחת רוני ראתה שאני בסדר ונסעה. אמא, שדאגה לכיבוד לכולנו שלא אכלנו כבר כמה שעות טובות, נשארה עוד כמה דקות והלכה גם היא. אירה נשארה איתנו עוד קצת והראתה לי איך להניק בשכיבה על הצד, ראתה שאנחנו מסודרים והלכה גם היא. את הלילה הראשון ישנו כשאנחנו שתינו ערומות ומחובקות, התחושה הכי מופלאה שיכולה להיות!

 

בפרספקטיבה של שלושה חודשים: כל היממה הזו, ולמעשה גם השבועות שמאז במידה מסויימת, מרגישה כמו מימד אחר. זמן בלי זמן, כמו חלום שבו אין קודם ואחר כך והכל פשוט קורה בקצב שלו. כשאמרו לי אחר כך שצירי הלחץ לקחו כשעתיים לא האמנתי. שעתיים זה המון זמן, אבל גם נורא מעט, ובעצם תוך כדי זה לא הרגיש כמו זמן, רק גלים שבאים והולכים. וכל זאת למרות שתוך כדי הייתי במודעות מלאה, דיברתי עם עצמי ועם הגוף שלי, הזכרתי לעצמי להרפות רצפת אגן, לסת, כתפיים. אני זוכרת את עצמי בין ציר לציר תוהה מיני תהיות "איך אפשר שלא להוציא קול?", "איך אפשר לא ללחוץ?" ועוד. היום, כשאני מנסה להיזכר בחוויה, אני זוכרת תחושות מעטות, אבל אני בעיקר זוכרת את הסיפור שסופר ופחות את החוויה עצמה, שוב, כאילו הכל התרחש במימד נפרד שאיננו חלק מרצף החיים.

הצירים בשלב השני זכורים לי ככואבים מאוד ואני זוכרת רגע שחשבתי שמזל שאני לא בבי"ח, כי יש סיכוי שהייתי מבקשת אפידורל אם זה היה זמין. לעומת זאת מהרגע שהתחילו צירי לחץ אני לא זוכרת כאב. אני מניחה שהיה שם כאב, אך כנראה שהוא לא היה משמעותי מספיק בשביל שיחרט בי. בלידה עצמה, בעת יציאת הראש, אני זוכרת תחושת שריפה בלתי נסבלת כמעט, אך גם היא כאילו התפוגגה ממש לאחר שיצאה. כאילו ברגע שנהייתי פעילה, שהרגשתי את המפגש עם התינוקת מתקרב, הייתה משמעות לכאב ואז הוא הפך פחות דומיננטי.

אנשים אומרים לי "איזה אומץ ללדת בבית". מעבר לזה שבקהילה בה גדלתי זה ממש לא חריג ותמיד ידעתי שככה אני רוצה שזה יקרה, באיזשהו מקום הרגשתי שיותר מפחיד אותי ללדת בבית חולים. סיפרתי לעצמי שלידה (בהנחה שאין גורמי סיכון כמובן) זה אירוע טבעי ולא אירוע רפואי. שמעתי הרבה סיפורי לידה והמחשבה שאצטרך לעמוד מול מכבש לחצים רפואי של זירוז או התערבויות ממש הפחידה אותי. לשמחתי בשלושה ביקורים למעקב גיל הריון (נכון שזה שם נחמד יותר מהריון עודף?!) שניים מתוך שלושה הרופאים שפגשנו היו ממש חביבים וקשובים וזה הרגיע אותי, שגם אם אגיע בסוף ללדת בבי"ח זה בסדר. דברים לא תמיד מתרחשים בדיוק כמו שתכננו והכי חשוב שכולנו נצא מזה בשלום ובבריאות טובה.

 

סיפור הלידה של עילם

סיפור ארוך על לידה קצרצרה.

גילוי ההריון- לאחר ההריון של נועה לא הגיעה לי הווסת במשך שנה ושלושה חודשים. בשלב מסוים הרגשתי משהו שונה, עקצוץ קל בבטן, וגם קצת דאגתי בגלל הזמן הארוך שלא הגיעה הוסת (למרות שהנקתי). קבעתי תור לרופאת הנשים שלי שבדקה ואמרה שאני בביוץ. אכן שבועיים לאחר מכן הגיעה הוסת. כעבור ארבעה שבועות ידעתי שאני בהריון. לא יודעת בדיוק איך או מה הרגשתי בגוף, פשוט ידעתי. אלו היו ימים עמוסים ולא יצא לי לקפוץ לקנות בדיקה, אז בסוף השבוע שלאחר מכן, בדרכנו לאימו של בר (אישי) בעיר הגדולה, עצרנו בבית מרקחת לקנות בדיקת הריון. הגענו אליה לארוחת שישי ואני לא יכולתי להתאפק ובעוד הסלון מלא בהמולת המשפחה כולה לקחתי בדיקה והלכתי לשירותים. כמובן שנועה התעקשה להיכנס יחד איתי וכך מצאתי את עצמי עושה בדיקת הריון עם הקטנטונת בת השנה וארבע כשמעבר לדלת כל משפחתו של בר. 

בערך בשבוע 10, עוד לפני שסיפרתי להורים שלי על ההריון, שלחתי הודעה לרוני, מיילדת הבית הנפלאה שליוותה אותנו גם בהריון והלידה של נועה, ביקשתי שתשריין עבורנו את התאריך. 

ההריון עבר באופן שגרתי למדי, בדומה להריון של נועה. ללא תסמינים קיצוניים מלבד קוצר נשימה קל שהתחיל ממש בהתחלה והמשיך לאורך כל ההריון. ביקשנו לא לדעת את מין העובר אבל הרופאים לאורך הדרך מאוד התקשו שלא לפלוט, או כך חשבתי לפחות… בשבוע 32 היה מקרה של דימום קל מאוד ולאחר התייעצות עם רוני המיילדת שלנו ניגשנו למיון. עשו את כל הבדיקות הנחוצות ואישרו שהכל תקין. לכמה שעות לחוצות הכנתי את עצמי שיכולה לקרות לידה עוד באותו היום, מה שכמובן לא קרה.

נועה הייתה שותפה לכל תהליך הלידה, הייתה איתי בבדיקות שונות (כולל בדיקת פיזיותרפיסטית רצפת אגן) והמשיכה לינוק ולהתלונן שאין חלב כשהגיע הקולוסטרום. סיפרנו סיפורים על הלידה ומה שיגיע אחריה, שרנו שירי אחות קטנה וחיכינו ללידה ולתינוקת. חיכינו וחיכינו והלידה לא הגיעה. כמו נועה גם הוא לא מיהר לשום מקום. בשבוע 40+3 ניגשנו למיון למעקב גיל הריון ביחד עם נועה (שהתעקשה לבוא). סרבתי בנימוס לבדיקת פתיחה אבל מלבד זה בדקו הכל והיה תקין, אז חזרנו לביתנו להמשיך לחכות. השבועות האחרונים עברו לאט, הייתי כבדה ומסורבלת וחסרת סבלנות ללידה שתגיע. בשבוע 41+0 הגענו לביקורת נוספת במיון. שוב סרבתי לבדיקת פתיחה, שוב הכל היה תקין, הערכת משקל 3,800. מלחיץ קצת, אבל נועה נולדה 3,600 וזו לידה שניה אז קטן עלי, נכון? גם משהו בי ידע שהתינוק גדול ובשבועיים בערך לפני הלידה כל פעם שליטפתי את ראשה של נועה שיננתי לעצמי "זה הגודל שאליו צריך להתרחב, זה הגודל שהולך לצאת". את המנטרה הזו שיננתי בהמשך גם במהלך צירי הלחץ.
20.10.2022. שבוע 41+1. בר אמר שזה תאריך יפה ויהיה נחמד אם היום תהיה הלידה. נועה נולדה ב2.10.2020, אז בכלל זה מסתדר יפה. היום עובר ואין אף סימן שמשהו הולך להתרחש ולקראת הערב אני משחררת ומשלימה עם זה שהנה, גם היום זה לא יקרה. כבר אפיתי ובישלתי וסידרתי וניקיתי והכנתי את הבית עשר פעמים לקראת הלידה שלא הגיעה… ארוחת ערב, מקלחת ואני נכנסת עם נועה למיטה. היא יונקת ואנחנו מדברות על מה שהיה היום, כמו כל ערב, ואז אני שוכבת לידה עד שתרדם ונרדמת גם אני. כעבור שעה בערך, 20:57, אני מתעוררת דולפת. ירידת מים. מתחילים! מתקשרת לרוני ומספרת שהמים התחילו לרדת אבל עוד אין צירים. היא אומרת לי להתקשר שוב כשהצירים סדירים. אני מתקשרת גם לאמא וגם לאירה (חברה יקרה ואהובה שהיא גם מיילדת והייתה נוכחת גם בלידה של נועה ותיאמנו שתהיה נוכחת גם בלידה הנוכחית). אמא שלי מגיעה. כעבור רבע שעה כבר יש צירים, עוצמתיים וסדירים. מתקשרת לרוני והיא אומרת שהיא יוצאת לכיווננו. אני יושבת על כדור פיזיו ואז עוברת לעמידת שש כשפלג הגוף העליון על הכדור. תנועתיות וסיבובי אגן מקלים אבל בין הצירים אני זוכרת את עצמי אומרת "למה אני לא זוכרת שזה כאב ככ בלידה של נועה?!". רוני מגיעה, בר מסדר את הבריכה, הכל קורה מהר, סערה מסחררת. אחרי כמה צירים (או לפחות ככה זה מרגיש) אני נכנסת לבריכה וכמה רגעים אחכ מתחילים צירי לחץ. הצירים מגיעים בעוצמה גדולה, מגיעים והולכים בלי סדר, פעם ציר ארוך ואז קצר, הפוגה קצרצרה ואז ארוכה… זה מרגיש כאוטי. בהפוגה קטנה בין הצירים אני מרימה מבט אל בר ואומרת לו שאם נועה מתעוררת שיעזוב אותי וילך אליה. ממש באותו הרגע אירה נכנסת לחדר ואומרת שנועה בדיוק התעוררה ואמא שלי איתה. אני קוראת לנועה להיכנס. היא נעמדת לידי, אני מלטפת אותה ומסבירה לה שהתינוקת מגיעה. אחרי ההסבר היא יוצאת לטיול עם אמא שלי, לראות את הכוכבים. אני בבריכה, הצירים עוצמתיים מאוד וביניהם אני שואלת את בר "מה השעה?! מה השעה?!" "הכל בסדר" הוא אומר "יש זמן". אני שולחת יד ומרגישה את הראש כבר מגיע. עם האצבעות שלי אני תומכת בפרינאום ונושמת את הראש החוצה. לאחר שהראש יוצא אני מרגישה תנועות נמרצות בתוכי. לא מגיע עוד ציר. אני מרימה מבט אל רוני ושואלת אם זה בסדר, כי הראש כבר בחוץ וזה מרגיש המון זמן שלא מגיע עוד ציר. היא אומרת לי שכן, הגוף עוד מחובר אלי והכל בסדר. זה מרגיש המון זמן. אני מלטפת אותו בעדינות ומרגישה פנים, מצח, אף, פה… מרגישה את התנועות הנמרצות בפנים, תינוק שמנסה להתארגן ליציאה. אחרי מה שמרגיש כמו נצח (חמש דקות בפועל) רוני אומרת שכדאי לצאת מהמים. ידיים שולפות אותי מהמים, תומכות בי מתחת לזרועות, אני מחזיקה בידי את הראש שכבר כולו בחוץ… כמה צעדים ואני כבר בעמידת שש על מזרון שחיכה ליד הבריכה. רוני מסתכלת ואומרת שהיא רואה יד על הכתף. "רגע" היא אומרת, "אני מוציאה את היד". בשניה שרוני אומרת שהיד בחוץ מגיע ציר אחד גדול וכל הגוף מחליק החוצה אל בין הרגליים שלי, על המזרון. "מה?! פין?!" אני שואגת, רגע של הפתעה ואז כל הנוכחים בחדר צוחקים. איזו הפתעה לא צפויה! וכך בשעה 23:27, 20.10.22, הגיח אל העולם עילם הענק.

רגעים ספורים אחרי שהתיישבתי וכיסו אותי נועה ואמא שלי נכנסו מהטיול שלהן. נועה נעמדת לידי, מלטפת את התינוקי ואותי בעוד רוני ואירה בודקות אותי. נוכח גודלו המפתיע הן חיפשו קרעים ביסודיות רבה ולהפתעתן היה רק קרע חיצוני אחד קטן שנתפר בשני תפרים. ניחושים. כמה התינוק שוקל? כולנו ראינו שמדובר בתינוק גדול, אבל אף אחד לא תיאר עד כמה גדול… 4,400!

בר קיפל בזריזות את החדר, רוקן בריכה, סידר דברים. אני ניגשתי להתקלח, נועה מסתובבת בינינו ומתעניינת. רוני ואירה נשארו לראות שאנחנו בסדר וכך קצת אחרי 2 נכנסנו למיטה משפחה של ארבעה- נועה, אבא בר, אמא אוראיה והתינוקי…

עוד קצת על בחירת שמו- כיוון שציפינו לבת, היו לנו כמה אפשרויות לשמות של בנות. הופתענו… יום חולף ועוד יום, שמות צפים ויורדים מהפרק. כלום לא נשמע מתאים, כלום לא מדויק מספיק. יום לפני הברית בר יושב במשרד ואני מניקה את התינוקי ומגגלת בפעם האלף שמות של בנים. בר אמר שהוא רוצה שם שיש בו ע', שיתאים לשם נועה. מופיע השם עילם. אני שולחת לו הודעה "עילם?" הוא עונה "ביוק גם חשבתי!". נהדר! עילם איט איז! למחרת הברית ואז שולחים את שמו לחברים. חברה שולחת לי בחזרה "את יודעת שפרשת השבוע היא נח?". המקום היחיד בתנך בו מופיע השם עילם, הלא הוא נכדו של נח… 

לפני 5 חודשים, בשבוע 41+3 ילדתי את נעם שלי בלידת בית נפלאה. כפי שלמדתי מהמיילדת שלי, לידה טבעית היא לא בהכרח בבית, לידה טבעית מתקיימת כשהאישה מרגישה במקום הבטוח שלה, עטופה בתמיכה וכמובן מפרישה מלא מלא אוקסיטוצין. אם בשבילכן המקום הבטוח הוא בבית אז אני הכי ממליצה בעולם.🙏🏽
1. ♥️מיילדת – מיילדת זה אחד הדברים הכי חשובים להצלחת הלידה. להתחבר, לסמוך ולאהוב אותה.
2. 🤰🏼הכנה – המיילדת המדהימה שלי Liat Carmi בחודשים שקדמו ללידה קילפה איתי ועם בן זוגי את כל שכבות הנפש (סליחה על הפלצנות) ואיפשרה לי להצליח ללדת בבית, כמו שחלמתי לצד בעלי, אמא שלי ולצידה.
3. 🥰תמיכה – בחברה המערבית שלנו, לדעתי לא ניתן ללדת בבית ללא הכנה משמעותית. ליאת הכינה לא רק אותי אלא גם את בעלי ואת אמא שלי וזה היה הכרחי כדי שיצליחו לתת לי בדיוק את מה שהייתי צריכה.
4. 🧠לסמוך – על אף שלידת בית נתפסת (במעגלים שלי) כדבר היפי ורוחניקי, אני סה״כ בחורה דיי רציונאלית, עם חרדות ודאגות. בתהליך שלפני הלידה למדתי קודם כל להאמין ולסמוך על עצמי וכהמשך ישיר משם – המקצועיות, הידע והידיים של ליאת איפשרו לי לסמוך עליה ולשחרר. לידה זה ממש ממלכת אי הוודאות וזה משהו שצריך לקחת בחשבון. עם כל ההכנות והתכניות, מרגע שהלידה מתחילה זה לא בהכרח הולך כמו שתכננו. לכן חשוב בשלב הזה לשחרר ולסמוך על שיקול הדעת של המיילדת. כשאנחנו משחררים ומרפים, ניתן להתרכז בלידה ולא להיות במאבק פנימי כשזה שונה ממה שחלמנו ודמיינו.
5. 🫀החלמה – אני לא יודעת אם זה מגובה במחקרים ויש שיחלקו עלי, אבל בזכות התהליך שקדם ללידה והלידה עצמה, ההחלמה שלי מהלידה (גופנית ונפשית) הייתה מהירה ומרגשת, נעם הקטן שלנו תינוק בריא ורגוע ומבחינתי זה המון בזכות הלידה.
🥬📚🧘🏻‍♀️דברים נוספים שעזרו לי: הספר היפנוברת׳ינג (מארי פ.מונגן) והספר סודות הלידה של Tsippy Monat חיבור ב100% של בן הזוג לתהליך, הליכות, יוגה, מדיטציות, לאכול טוב (הרבה ירוקים מהגינה) לשתות מלא מלא מים.
📷 תמונות – לא ברור איך, אבל בתוך כל הלידה ליאת הצליחה לשלוף את המצלמה שלה ולתעד כמה רגעים מרגשים.
 סיפור הלידה של כליל אהבה 🌟🤍
שבוע 40 פלוס 6
מוצאי שבת, הולכים לישון נכנסים למיטה ואני מרגישה התכווצויות שבאות והולכות ואני תוהה אם זו ההתחלה, כבר שבוע של התכווצויות קלות בלילות
ב2:30 כבר באמת מתחיל לכאוב לי ואני לא יכולה לשכב
אני קמה לסלון ומעבירה צירים על הכדור פיזיו שעוזר לי ממש
בשכיבה היה ממש כואב ועל הפיזיו הצירים אפילו נעימים
מתרגשת
אסף קם אלי ומוזג לי כוס יין שאולי יעזור לי להרפות ולישון שאנוח כמה שיותר לקראת ההמשך הלא ידוע,
אבל היין לא באלי טוב ואני יודעת שזה לא באמת יעזור לי לשכב ולנוח..
אסף חוזר לישון שלפחות הוא יאגור כח להמשך
השעה בערך 3:30 בלילה ואני בסלון בחושך נעים כזה של לילה שקט, על הפיזיו מעבירה צירים מתרגשת ונהנית ועוד מגששת עם עצמי אם זה באמת צירים
ב4:30 בלילה קמה רגע מהפיזיו ופתאום ספלאש זרם של מים נשפכים ממני
אני מתחילה לצחוק וצועקת לאסף שיבוא
מתרגשתתת ממש ומבינה שאשכרה ירדו לי המים והמסע התחיל
נכנסת רגע למקלחת ועוד זרם של מים יוצא מתוכי , ואחרי כמה דקות עוד אחד ועוד אחד
זה נעים, חסר שליטה ומרגש
המים וורודים ויוצא איתם גם איזה קריש דם, מעדכנת את רחל המיילדת והיא אומרת שזה הפקק הרירי ושהכל טוב
אסף מתחיל לסדר את הבית והסלון, מנפח את הבריכה ואני מתחילה לעכל שמסע הלידה התחיל ומרגישה קצת מדומיינת..
אסף אשכרה חוזר לישון והלבד עוד באלי טוב, נעים לי להכיר את הצירים עם עצמי ולהתרגש רגע לבד ממה שבפתח..
אני מעבירה צירים במקלחת עם זרם מים על הבטן ועל הגב והכאב מתחיל להתגבר ולגמרי מבינה שזה מתקדם ונכנסת לעניינים
כל ציר אני מזיזה את האגן קדימה אחורה וסיבובים, יוצאים ממני קולות ואנחות ואני מתרכזת בנשיפה
אני מרגישה טוב עם ההתמודדות שלי
הצירים ממש צפופים ויחסית ארוכים, כל שתיים שלוש דקות מגיע ציר וזה מבלבל אותי שהם ככה צפופים.
אני קוראת לאסף שזהו יתעורר וייכנס איתי לעניינים, כבר מרגישה שצריכה אותו איתי. כואב לי ומבולבל לי
אסף מצטרף ואנחנו מנסים להבין באיזה שלב אני נמצאת, לא מבינה אם אני מתקדמת מהר ואם זה הזמן לקרוא לרחל המיילדת..
אסף מתחיל לתזמן צירים תוך כדי הסידור של הבית ומשהו בסיטואציה קצת מעצבן אותי
כואב לי ואני לא מספיקה לדבר בין הצירים, אין לי כח למילים ואני מרגישה שההתנהלות שלנו מבולגנת ושיש יותר מידי דברים לעשות
כל פעם מתחיל ציר ואני מתחילה בקול נמוך אהההההה
ואסף מתזמן עד שהציר עובר
כבר בערך 9:30 בבוקר ואסף קורא לגל שתבוא שאולי תוכל לעזור לי עם הכאב ולהבין איתנו מה המצב שלי
רחל המיילדת אומרת שהיא תקפוץ רגע בשביל לראות אותי ולהבין מה המצב וזה עושה לי טוב
רחל מגיעה ומבינה שאני עוד לטנטית, בודקת אותי בעיקר בשבילי ואומרת שאני בפתיחה 3 עם מחיקה מלאה של הצוואר, רק שהתינוק מסתבר שינה תנוחה ועבר לצד ימין במנח op , רחל אומרת שהיא לא מודאגת ושהרבה סיכויים שהוא יחזור למנח שלו לקראת הלידה עצמה אבל תגיד לגל איזה תרגילים לעשות איתי שנעזור לו להסתובב..
אני בטוב מאוד סומכת עליה ועוזר לי לשמוע על המצב ויאללה ממשיכים
אני עם אמונה שהתינוק שלי עוד יסתובב חזרה
רחל הולכת וגל מגיעה ישר אחריה ואנחנו מתחילות לעשות תרגילי ספינינג בייביז בין הצירים, מגיע ציר ואני בתנועה וקולות ונשימות, אסף או גל עושים לי לחיצות על הגב עד שהוא נגמר וישר אנחנו עושות תרגיל עד הציר הבא..
אני באמונה ואופטימיות אבל באמת כבר ממש כואב
מעבירות ככה עד שאני מרגישה שאני כבר לא יכולה ומתחיל להיות לי ממש כואב וקשה ואין לי סבלנות כבר לתרגילים
מתזמנים צירים ויש כל 2 דקות ציר של 50 שניות וכואב לי ממש
אני מתחילה להרגיש קצת במצוקה, כואב לי ממש וכבר כלום לא עוזר, לא מקלחת ולא לחיצות ואני מתחילה לחשוב מה אני אעשה ולאן זה עוד יתקדם ואיך אני אעביר עוד שעות כשהכאב רק מתגבר ומהתחלה אין כמעט הפוגה בין הצירים ולא מצליחה לנוח ולשחרר קצת בין לבין..
גם כשנגמר ציר עדיין כואב לי בגב ואני מתחילה קצת לאבד את זה..
מתחילה לבכות בין הצירים ולצעוק מה אני אעשהה ואין הפסקה בכלל ואיך יהיה לי כח וכלום לא עוזררר
אין איך להתנגד לצירים, הם פשוט מגיעים כל רגע וזה פשוט כואב.
כל ציר אני מוציאה קולות ואנחות ומזיזה את הגוף ולא מאמינה שככה כואב לי ושיש עוד דרך ארוכה..
אומרת להם שיקראו לרחל שתבוא.
רחל מגיעה קצת לפני 14:00 ונכנסת בדיוק כשאני בציר כואב ואני צועקת וזזה והוא נגמר ואני בוכה ..
רחל אומרת שהיא תבדוק אותי, אני נשכבת על הגב והיא אומרת שאני בפתיחה 5 ס״מ והצוואר מחוק אבל עדיין הקטן במנח op
היא אומרת שהיא יכולה לעזור לי להתקדם אבל זה יהיה כואב מאוד ושחייבים את השיתוף פעולה שלי, אני אומרת שאני רוצה
והיא מנחה אותי שבציר הבא אני מושכת אלי את הברכיים ולוחצת חזק, זה יהיה כואב אבל יכול לקדם אותי והיא תנסה לשנות לו את המנח מבפנים ואני רוצה עכשיו כל מה שיעזור לי. רחל תוך כדי עם היד שלה בצוואר הרחם
מגיע ציר ואני לוחצת
וזה כואבבבבב כל כךךךך אני מתחרפנת מכאב ובהלם שאני מכילה דבר כזה
ורחל מעודדת אותי ממש ואומרת שאני לוחצת מדהיםם ועוד קצת ועוד קצת ועוד
ואני מתחילה להיות בטירוף מרגישה את הפרצוף שלי משתנה ואני כמו חיה שפשוט כואבת
זה כואב ברמות מעל לכל דמיון ואני לא מאמינה שאני עוד כאן
והציר עובר
היא אומרת לי שנעשה את זה גם בציר הבא ואני פשוט מסתכלת לה בעיניים וסומכת עליה מאה אחוז.
מגיע עוד ציר ואני נכנסת לאמוק ולוחצת וכואב לי כל כך
ופתאום רחל אומרת מדהיםם סיון ואווווו הוא חזר למנח שלו ואת בפתיחה מלאההה
ואני בהלםם
גל מתחילה למלא את הבריכה, ואני קמה מהספה ורואה את אסף בוכה, מסתכל לי בעיניים מחבק אותי וזה מביא לי כח
אני בפתיחה מלאהה
נכנסת לטירוף של כח, של יאללה ואני עושה את זה ומגיע ציר וכואב ומרגישה לחץ למטה..
נכנסת לבריכה תוך כדי שגל ממלאה אותה עם הזרם על הגב שלי
אני רוצה כבר ללחוץ אותו החוצה אבל מבינה שכדאי לחכות ולהיות עוד בתוך המים ולהרפות וכשמגיע ציר אני רק מתרכזת בלנשוף ששששש
אסף מולי ורחל מאחוריי ואני על הברכיים מגיע ציר ואני בנשיפת שששש
זה כואב ממש והכי חי בעולם
מרגישה את הדחף הזה מאחורה ורוצה כבר לדחוף אותו אבל מתאפקת ועושה נשיפות.
בסוף כל ציר משתחררת ממני שאגהההה
/מדהים ההבדל במחשבות בין הצירים לעומת בצירים עצמם
בין ציר לציר אני מזכירה לעצמי שחשוב לי להימנע מקרעים, ולעשות נשיפות לא לוחצות מידי, ולהחזיק לעצמי את הפרינאום תוך כדי ציר, וכשמגיע ציר עובר לי בראש לא אכפת לי גם למות ולהיקרעעע רק שייצא כבר עכשיוו/
ובתוך כל הטירוף הזה אני נושפת ששש ושמה את הידיים על הפרינאום ומרגישה את הנרתיק שלי פתוח לרווחה וראש מלא שיער באמצע, שתי הידיים שלי מקיפות אותו ואני בטירוף ממה שאני מרגישה,חרוטה בי התחושה הזאת שהראש שלו בידיים שלי בתוך הנרתיק.
ככה עוד ציר ועוד ציר ועוד ציר ואני מרגישה את הראש שלו יורד למטה וחוזר אחורה
ואני בנשיפות ששששש ובסופן שאגה לא נשלטת
מגיע עוד ציר ואני מרגישה שאני נקרעתתתת ואני צורחת שאני נקרעתת ושורףף ורחל אומרת שזה הראש והנה הראש בחוץץץ
הקלה. הלם
אני מרגישה את הראש שלו בחוץ וכל הגוף שלו עוד בתוכי ומחכים לציר הבא, אני כל הזמן הזה מניחה את הידיים שלי על הפרינאום ועל הראש שלו.
מגיע עוד ציר ואני נושפת ומרגישה את כל הגוף שלו עובר דרכי ומחליק החוצה
פלא
אני מסתובבת ורואה אותו מחכה לי מתחת למים, שוכב מסתכל עלי בעיניים פקוחות, נותנים לו עוד כמה רגעים של שקט מתחת המים ואז אני אוספת אותו אלי לחיבוק של גוף אל גוף 💗
פתאום נהיה שקט מכל השאגות שלי
אני מחבקת אותו ואסף מחבק אותי מאחורה ואני מתרגשת כל כך ובהלם
לוקח לו יחסית הרבה זמן עד שהוא מתחיל לבכות ורחל מגרה לו את הנשימה והוא בוכה
אחרי שמונה דקות מרגישה אי נוחות בבטן ולחיצה קלה והשילייה יוצאת בשלמותה, יפה וחיה.
רואה את הדבר הכי יפה בעולם
כליל אהבה מחובר לחבל הטבור שמחובר לשילייה. כל עולמו
נשארים קצת במים ואז אני קמה למקלחת ומשאירים את כליל אהבה על אסף מחובר לחבל הטבור עד שאני כבר במיטה אחרי מקלחת ומביאים לי את כליל שמתחבר ישר להנקה ראשונה
ווואאאאוווו איזה הרגשה מופלאה וכואבת מלאה בחסד ורחמים ברוך השם
הוא יוצא כשחבל הטבור כרוך לו סביב הצוואר והכתף ויש לו קשר בחבל הטבור.
דבר שמטלטל אותי ממש
בערך 11 שעות של שלב לטנטי
משעה שתיים וחצי בלילה עד אחת בצהריים
ב4:30 בבוקר ירידת מים
בשעה 9:30 פתיחה שלוש וצוואר מחוק לגמרי
בשעה 14:00 פתיחה חמש וצוואר מחוק
אחרי שני צירים של קסם וכאבי תופת פתיחה מלאה
ואז 25 דקות של לחיצות עד שהאוצר נולד
14:56 כליל נולד
8 דקות והשילייה יוצאת
ברוך השם בלי קרעים
23.07.23
יום ראשון בשעה 14:56 בצהריים
משקל 3.380
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
גאיה משתפת את סיפור הלידה של נוּר (בנצי שם בטן)
יום שישי ה 4/8/23
שבוע 39+5
 
עבר חודש מהלידה
מעקב אחרי הפרשות של פקק רירי
התחלף במעקב אחרי כמות הדימום
כאבי צירים התחלפו
בכאבים של התכווצות הרחם לאחר לידה
ובצירי גזים שלך
אני עדיין מקריאה סיפורים לרגלי המיטות של הבנות
רק שהפעם במקום להקשיב מתוכי אתה מקשיב על הידיים שלי
שוחי ובארי מקבלות אותך בכזאת אהבה מדהימה
נדמה כאילו מעולם ומתמיד היית איתנו
החתיכה שלא ידענו שחסרה במשפחה שלנו
אתמול נסעתי לראשונה לקניות בלעדיך
וזה הרגיש כל כך חסר
אחרי 10 חודשים של יחד
כשאני רוצה לספר את סיפור הלידה של נור אני מתקשה להבין איפה היא מתחילה.
מאמצע יולי בערך התחילו בריקסטונים תכופים מאד ורבים, והלידה הרגישה לי מאד קרובה בגלל זה, כל הזמן הרגשתי את הרחם שלי פעילה.
שבוע לפני הלידה ברביעי חמישי קבעתי דייט ללילה עם חברות בתל אביב, ממש בזמן שהתארגנתי לצאת פתאום הבריקסטונים נהיו תכופים וגם טיפה כואבים ונבהלתי ולא ידעתי מה לעשות. בעצת תמי נכנסתי למיטה לנוח לאיזה שעה והם באמת נרגעו וחזרו בעדינות כשחזרתי להיות פעילה וכך החלטתי לצאת ויהי מה.
הדייט בתל אביב היה נעים ועוטף, הבריקסטונים המשיכו בעצלתיים בעיקר כשהלכתי, טבלתי בים שזה היה ממש הגשמת חלום עבורי והייתי עטופה בחברות אהובות שלי שמילאו את ליבי.
חזרתי הביתה לסופש שבמהלכו בארי היתה חולה עם שילשולים. בשבת בלילה מתעוררת לבנות ומרגישה מדי פעם צירים שכבר טיפה כואבים.
בראשון בבוקר הלכתי לרפלקסולוגיה אצל ורד ובכיתי המון,
יום משברי, אני כותבת לתמי שאני לא מבינה איך אלד ככה, מרגישה שאני כל הזמן בתפקוד גבוהה ובהשתדלות אדירה לאסוף את עצמי, להיות סבלנית וטובה לבנות ולא מבינה איך מצליחה לשחרר ככה.
אחרהצ שוחי חזרה מהגן עם חום וגם משלשלת.
שני אני ושוחי יחד בבית, ראינו שלגיה ושבעת הגמדים מה שהסתבר כסרט משרה אוקסיטוצין, ממש נהניתי וצחקתי והתמוגגתי. שני בלילה שוב כשמתעוררת לבנות מרגישה צירים שכבר אפילו מצריכים ממני לנשום.
שלישי בבוקר מגלה הפרשה קטנה בתחתונים. הצירים ממשיכים אבל לא סדירים.
מאורי לא עובד היום ולוקח את שחר לסידורים,
נלוש אהובתי באה לבקר ואני באיזה מצב רוח מוזר וקצת תזזיתי, מרגישה צורך עז לנקות את הבית ושוטפת תוך כדי שאני ונלי מפטפטות.
בלילה הצירים ממשיכים אבל מאפשרים לי לישון.
ברביעי בבוקר מתחיל לצאת הפקק הרירי.
הלכתי לוואטסו אצל בת שבע המדהימה, כשחזרתי הביתה בצהריים פתאום היה איזה שעה של צירים ממש צפופים, כל שתי דק׳ אבל התרחקו כשהייתי במנוחה ואז נרגעו.
רביעי בלילה צירים קצת יותר חזקים מבלילה הקודם, אנחנו פותחים בקבוק יין חגיגי, שותים כוס יין ואז מקלחת ואני מנסה ללכת לישון. היין באמת הרגיע את הצירים אבל לא הצלחתי להירדם שעות כי הייתי בקריז על מאור על איזה משהו, בפועל כנראה פשוט הייתי צריכה מישהו לפרוק עליו את כל הרגשות השליליים והתסכול שלי. הערתי אותו כדי לריב איתו 🤦🏼‍♀️ מסכן, והוא ממש השתדל לא לריב איתי חזרה ואיכשהו זה נגמר בשלום והצלחתי מתישהו מאד מאוחר להירדם עם הבנות שהתעוררו ועברתי אליהן למיטה (למרות שאז כבר גם הצירים חזרו).
בחמישי התעוררתי בדיכאון של החיים, תוך כדי הצירים לא סדירים אבל ממשיכים כל הזמן. לא הפסקתי לבכות כל היום בערך, תמי באה וזה ממש היה טוב לבכות יחד איתה.
דאגתי מאד מהסופש שמגיע ואני אהיה לבד עם הבנות והצירים האלה ויהיה לי קשה.
תמי עזרה לי לעשות תוכניות ולקבוע עם אמא שלי שתבוא לעזור עם הבנות כדי שלא אהיה לבד.
אחרהצ צפיתי בסדרת טבע ותזמנתי צירים שכבר התחילו להיות כואבים יותר, באורך של איזור הדקה מגיעים כל 10 דק.
בערב עם הבנות עשינו ארוחת ערב חגיגית של וופל בלגי.
מאורי הלך לעבוד במסעדה ואני ישבתי עם כוס יין וצירים מול הסדרת טבע, הפעם היין לא האט אותם. מאורי חוזר ואני נכנסת למקלחת ולישון.
במיטה אני מנמנמת בין ציר לציר ועל אף שהם רחוקים (10 דק) הם מאד עוצמתיים ואני לא ממש מצליחה להירדם ביניהם.
כל ציר שמגיע אני מנסה לדמיין את עצמי גולשת על גלשן על גבו של גל ענקי בים שעולה ועולה ועולה.
בארי מתעוררת מתישהו ועוברת אלינו למיטה, שוכבת לידי ובציר אני נושפת חזק ולא מצליחה שלא להוציא קולות כבר והיא מלטפת אותי, אחרי בערך שעה ככה אני מבינה שאין שום סיכוי שהיא תצליח להירדם כשאני לידה וגם כואב לי, אז מאורי נשאר איתה להרדים ואני מעבירה את עצמי לאמבטיה.
נעים באמבטיה לאור נרות אבל כל ציר שמגיע כואב לי כל כך וזה לא מקל על הכאב. הצירים עדיין כל 10/7 דק וזה מבלבל אותי. כואב לי כל כך אבל הם מרוחקים ואני לא מבינה האם צריך לקרוא לתמי כבר.
אני בטח כבר איזה שעה וחצי באמבטיה ואז מאורי מצטרף אחרי שבארי נרדמה סוף סוף ואני משתפת אותו בבילבול שלי, הוא אומר שיתזמן קצת כדי לנסות להבין.
אחרי עוד חצי שעה כזאת אנחנו מחליטים לעבור לסלון לנסות לישון.
מאורי על מזרון על הרצפה אני על הספה שרועה על ערמת כריות, והצירים מצטופפים לכל 7/5 דק. בין ציר לציר אני נרדמת, ממש נטרקת לשינה טובה מתעוררת לציר וכשהוא מסתיים אומרת למאור שיקרא לתמי ואז נרדמת שוב 🤣
ככה מעבירים את הזמן בערך מ 4 בבוקר ב 5:50 מאורי מועיל בטובו באמת להתקשר לתמי, מספר לה את המצב וזה שהצירים רחוקים אבל כואבים והיא אומרת שהיא לא יודעת אבל היא באה.
קצת אחרי 6:30 היא מגיעה, שחר כבר ערה.
הצירים כל 5 דק, וזה ימשיך ככה במרווחים האלה ממש עד סוף הלידה. אני ממש מתקשרת בין הצירים, מסבירה איפה דברים נמצאים וכולי, אומרת למאורי למי מהחברות שלי לכתוב לבדוק האם אפשר לשלוח אליהן את שחר. אבל כל ציר שמגיע כואב לי נורא.
ומגע לא עוזר לכאב אלא מגביר אותו אז אני מבקשת מתמי שלא תיגע.
טובה גם מגיעה.
מאורי מעיר את בארי שהשלימה קצת שעות שינה מהלילה. הבנות אוכלות ומתארגנות בעזרת מאורי ואני בציר ועוד ציר, בין ספה לשירותים לרצפה למשקוף של הדלת. שוחי די מתעלמת ממני נראה לי שזה מפחיד אותה ובארי נגשת ללטף אותי על הכדור באיזה רגע וזה מתוק מאד.
תמי מנפחת את הבריכה ומתחילה למלא אותה מים ותוך כדי אומרת למאורי שכדי שיזדרז ויצא כבר עם הבנות.
מאורי והבנות יוצאים באיזור 8:15 בארי לגן, שחר לבית של חברה.
תמי מזמינה אותי להיכנס למים
ואני שואלת אותה כן? זה לא מוקדם מדי? אני בטח לא בלידה… נכנסת למים, שקרים לי 😂 מבקשת שיחממו את המים אבל תמי וטובה נחושות שזה לא טוב לחמם.
אז אני מבקשת שישימו לי מגבת על הגב ואפילו מסבירה לטובה מאיפה להביא, וטובה שופכת לי מים מהבריכה למגבת על הגב וזה עוזר לי קצת להתמודד עם כמה שכואב.
באיזה רגע של שינוי תנוחה אני קולטת שהברכיים שלי צמודות אחת לשנייה ומיד עוברת לי מחשבה בראש שזה טוב ללידה, שזה פותח את מוצא האגן ותוך כדי אני בשוק מעצמי על כמה אני עדיין נוכחת עם המוח הרגיל שלי.
מתישהו אני פתאום חושבת על נלי וברגשות אשם שלא קראתי לה ומשתפת את תמי וטובה, אני מתחילה להגיד לתמי שאולי תכתוב לנלי משהו ותמילה אומרת לי לשחרר, שנלי בסדר והיא חכמה ומבינה ולא נפגעת.
כל הזמן בראש יש לי מחשבה שאני רוצה לשמוע את הפלייליסט לידה (המושלם) שלי אבל אין לי כוח להסביר להן איך להפעיל אז אני לא אומרת.
תמי מציעה לבדוק לי פתיחה, אני מהרהרת בזה, מנסה לבדוק לעצמי ולא מצליחה להרגיש שום דבר אז מסכימה.
מסבירה לה איפה למצוא שמן שקדים (זה היה ממש קשה לי להסביר 😂) היא בודקת ואומרת שהצוואר מחוק לגמרי ורך מאד. רק אחרי כמה דק אני שואלת אותה מה הפתיחה והיא אומרת 7. אני מתקשה להאמין שזה באמת קורה.
הצירים כל כך כואבים ומאורי לא פה ואני זקוקה לו, אז כשמגיע ציר אני פשוט צועקת ״איפה מאוריייייייי״ ״תקראו לווווווווו״ תמי מתקשרת אליו כמה פעמים והוא לא עונה. (בין היתר הגדיל והלך לקנות חלב במכולת שיהיה לקפה של המיילדות 😂) בסוף הוא עונה כשהוא כבר למעלה בחניה והשעה 8:38.
הוא מגיע
סוף סוף יש לי את מי לחבק
וגם מיד מבקשת ממנו שיפעיל את הפלייליסט
תמי מספרת לו שהפתיחה 7 סמ והוא די בשוק
טובה שואלת אם אנחנו רוצים להיות לבד
הן יוצאות לחצר
עוברות עוד לא יודעת כמה דק
בהן אני משתפת את מאורי שאני פוחדת
ואז פתאום ציר לחץ ואני צועקת למאורי ״קקי! תקרא להן! אני פוחדת״ הוא עושה תנועה כדי לקום לקרוא להן מבחוץ ואני תופסת לו ביד וצועקת ״אל תזוז מפההההההה״ אז הוא צועק להן לבוא.
הן נכנסות
תמי מציעה לי לשים יד בנרתיק ולהרגיש אותו בא
ואז מגיע עוד ציר ובבת אחת אני מרגישה את הראש שלו יורד לי לתוך הנרתיק ופוגש את היד שלי ואז רק נשיפות הרבה הרבה נשיפות קטנות ושורף בטירוף ואני מרגישה שאני מתה ושורף לי בפות בטירוף וצועקת ״הוא הורג אותי!״ ואז הראש של נור נולד
אני מסתובבת וצועקת על תמי שתוציא אותו ממני וכל הגוף שלו פתאום יוצא ממני וזו תחושה כל כך מוזרה להרגיש את האיברים הקטנים שלו עוברים לי בנרתיק והופ תמי מניחה אותו עלי. שלום ילד שלי.
השעה 8:55 ויש עלי תינוק קטן ומושלם וצהוב כולו. (כן הוא יצא מצופה בורניקס צהוב, זו תעלומה שאנחנו עדיין מנסים להבין, אם למישהי יש מידע בנושא אשמח לשמוע.)
אני לא מאמינה שזה קרה, שהוא נולד, שזה יכול להיות כזה פשוט ויומיומי ורגיל. אני כל כך שמחה שהוא כאן.
את השלייה היה לי קשה להבין איך ללדת, ניסיתי בבריכה, בכריעה במים, מחוץ לבריכה ולא הצלחתי, בסוף לאחר בערך חצי שעה בעזרת קצת עזרה מבחוץ של טובה גם היא נולדה, עוד תעלומה, נור נולד 2.750 והשלייה היתה גדולה מאד, נראית של תינוק משמעותית גדול יותר.
כוס תה ומשהו מתוק, מקלחת נעימה, בדיקה של הפרינאום שיצא רק עם שריטה קטנטונת וזהו, כמה פשוט. המיילדות מקפלות הכל אני על הספה עם בנצי בידיים ובצהריים הבנות חוזרות הביתה ומגלות שנולד להן אח. ❤
מוסיפה פה רשימ️ה של חבורת המופלאות שזכיתי לקבל מהן ליווי וטיפולים בהריון ולידה האלה
Tami Doron Tova Karni מיילדות הבית
הדולה האחת והיחידה שלי שליוותה אותי בלפני ובאחרי והיתה איתי בליבי גם בלידה Nelly Dagan Doula
Vered Rothenberg הרפלקסולוגית המופלאה
Keren Li Ben-bassat מטפלת אקווליבריו בעלת ידי זהב
לא מצליחה לתייג את בתשבע אייזנר המופלאה שהעניקה לי טיפול וואטסו מופלא.
29.3.23 יום רביעי
סוף שבוע 37. חוזרת מיום ארוך בלימודים לקראת ארוחת ערב והרדמות של התאומים השובבים בני השנתיים. האיש שלי, נדב, אסף אותם מהגן שעתיים קודם לכן אחרי שהיה יומיים מחוץ לבית כולל לילה לבן. אנחנו תשושים. הבית משתתק סביב שבע וחצי ונותר הפוך, לא נשארו לנו כוחות לשגרת סידור הבית והרגע המשותף שלנו. נשכבת על הספא ומתחילים צירונים, לא משהו דרמטי, מוכרים לי מהחודש האחרון שהופיעו לעיתים קרובות אחרי מאמצים. נכנסת לאמבטיה במטרה להרגיע אותם. באמבטיה קוראת סיכומים, יש מבחן ביום ראשון על הבוקר על קורס גדול שאשמח מאוד לשים מאחורי לפני הלידה.
הצירים לא מתרשמים מהסחות הדעת שלי ומתחילים לכאוב. אני ממשיכה להתעלם מהם ומחליטה שמה שיעזור זה פשוט ללכת לישון, אני עייפה וגם נדב עייף מאוד, בבוקר נתמודד עם כל הבלאגן של הבית. נזכרת גם שלעומר וסיני יש יומהולדת מחר וכדאי לקום מוקדם כדי להכין עוגה לגן. אנחנו נכנסים למיטה. האיש המתוק שלי נרדם תוך רגע ושוקע בשינה עמוקה. אני שוכבת במיטה והצירים נעשים סדירים, כל 10 דק ציר שמבקש ממני לעצור ולהתנועע. אני מתחילה להבין שאולי זה רציני. שמנוחה לא תעביר אותם הלאה. אני מחליפה את הסיכומים למבחן בספר "לידה פעילה" ומנסה להיזכר מה אמור לקרות, מה כדאי לעשות. ההריון הזה עבר עלי תוך שנת לימודים אינטנסיבית, מלווה ברגשות אשמה קלים על כך שאני לא מתפנה לחקור, לנשום, לנוע ולהתכונן פיזית ונפשית לקראת הלידה. ניגוד מוחלט להריון עם התאומים במהלכו הייתי בהריון במשרה מלאה.
עולות לי דמעות, וגם קצת כעס. אני עוד לא מוכנה ללידה. אין איזה הסכם לא כתוב עם העובר שלי שהוא יבוא כששנינו נהיה מוכנים? יש לי מבחן ביום ראשון, רק עוד קצת, תישאר בפנים. וגם היומולדת של האחים הגדולים שלך מחר, לא יכול להיות שתחליט לבוא בתאריך שלהם, אני צריכה להכין עוגה. וגם רק מחר אני נכנסת לשבוע 38, חשבתי שתיתן לי עוד זמן. וגם רוני עוד לא הייתה כאן, היא ממש אמורה לבוא מחר על הבוקר, וגם הבית הפוך, ולא הכל מוכן וזה לא אמור להיות ככה.
והצירים ממשיכים.. וכואבים קצת יותר. לא נראה שכל הטענות שלי עושות איזה שהוא רושם על הגור שבבטן.
סביב 22:00 אני מעירה את נדב ואומרת לו שהצירים לא הולכים לשום מקום. מתוך שינה ותשישות הוא ממלמל את פשוט צריכה לישון, נדאג לזה בבוקר. אני מבינה ששנינו צריכים לנחות למציאות, מעירה אותו שוב ומסתכלת עליו ברצינות תהומית. אני אומרת לו (ולעצמי) בצורה ברורה שאני הולכת ללדת הלילה. גורוני בדרך אלינו. יש הרבה משימות: צריך להכין את הבית ללידה, לנקות, לארגן, להדליק את הבוילר. צריך לקרוא לאמא שלי שיום קודם לכן הרכב שלה נכנס למוסך, צריך להביא אותה אלינו למקרה שהגדולים (הקטנטנים בעצמם) יתעוררו. צריך לדבר עם רוני לוי שדה. ואני צריכה לחיצות בגב, כואב לי.
ההבנה מחלחלת אל שנינו. אני שולחת הודעה לרוני שמבקשת שאתקשר כשהצירים מצטופפים למרווחים של 5 דקות. היא בדיוק חזרה מלידה ותנצל את הזמן לשינה קצרה. אני מתחילה להתמסר לצירים במקום לבקש מהם להיעלם. נדב אוסף את עצמו, אוסף את אמא שלי שתומכת בי ברכות ואהבה בזמן הצירים בעוד הוא מנקה ומבריק את הבית, מכין מרבצים נעימים, מעמעם את האורות, מדליק את האח ועורם לידה עוד שפע של עצים לתחזוק שוטף שלה, מדליק את המבער עם שמן נעים וממלא לי בקבוק מים. כשהכל מוכן אמא נרדמת עם הגורימים בחדרם. נדב תומך בי בלחיצות חזקות על הגב התחתון בזמן ציר תוך שאני דוחפת את העמוד העבה שבמרכז הבית או את משענות העץ של הכורסא כשאני רוכנת מעליה. בין הצירים אני נחה מול האח ונושמת, מתענגת על ההפוגות, על ההיפנוזה של האש הדולקת. אנחנו מתקשרים לרוני קצת אחרי חצות, הצירים צפופים והיא יוצאת אלינו מבית קשת לראש פינה.
היא מגיעה באזור 01:00, נדב עוזר לה להכניס את הציוד הרב. אני מעבירה עוד ציר שניים בסלון ורוני בודקת דופק עוברי למשך כמה דקות ומציעה שאכנס למקלחת להקלה. אני נכנסת ומכבה את האור, אישי המתוק מדליק לי נרות. לאחר זמן לא ארוך רוני מציעה שאמלא את האמבטיה. הזכרתי לה שהיא אמרה שכדאי לדחות את הכניסה לאמבטיה עד סמוך ללידה על מנת לא להחליש את הצירים ולעכב את הלידה. והיא הנהנה ואמרה שאפשר למלא את האמבטיה תוך שהיא מסמנת לי בכך שהלידה כבר קרובה.
אני שוכבת במים, הם מקלים. רוני ונדב מתחלפים ביניהם בנעימות ותומכים בי בזמן הצירים שנעשים אינטנסיביים. נדב מביא לי קערת תותים קרים שמשיבים את נפשי.
פתאום עולה בי מחשבה, מה אם פתאום כל הדרמה הזאת של הצירים תשכוך ובעצם סתם קראתי לכולם ואני בכלל עוד לא בלידה, וכל מה שקורה כאן זה רק פרומו ללידה עצמה. אני פונה לרוני שיושבת על מושב האסלה הסגור ומבקשת ממנה שוב הסבר על מהלך הלידה ועל התקדמות הצירים. היא מזכירה לי שבהתחלה הצירים כואבים יותר בבטן התחתונה וכשמתקדמת הלידה הם עוברים אחורה לגב התחתון. כואב לי כבר מאוד בגב התחתון. אני מרגישה כל הזמן צורך לקקי שלא מגיע בשוב שלב במהלך הלידה. אני זקוקה לחיזוק נוסף של ההבנה שהנה עוד מעט יהיה כאן גור חדש ושואלת את רוני אם יש מכאן דרך חזרה, האם יכול להיות שהכל יירגע ואחזור לשגרה עד שתגיע הלידה האמיתית. היא אומרת שזאת הלידה, את כבר יולדת. היא שואלת אם אני רוצה שהיא תבדוק אותי ואני מבקשת שלא.
אחרי השיחה הזאת הצירים נעשים אינטנסיביים אפילו יותר, קשה לי מאוד, התודעה משתנה, ההתמסרות לתהליך גבוהה. ההפוגות מתקצרות וכבר אין נשימה, וכשהגל הבא מגיע כל כך מהר שוב אני מתייסרת ומבקשת שלא, בבקשה לא עוד אחד, והוא בכל זאת מגיע ואני מתמסרת ונעה ונוהמת וגם בוכה. אמא כבר ערה ומתפללת עלינו. הלחץ הוא אינסופי. ואז רגיעה והפוגה קצרה, קצרצרה. ושוב, וכבר אין לי כוחות ואין טעם לחזור למנוחה על הגב כי אין זמן בין ציר לציר אז אני מניחה את המצח על נדב שיושב על שפת האמבטיה ומרגישה כמו ילדה וכואבות לי הברכיים ועוד 2 גלים עוצמתיים כאלה שאני מרגישה שכל האגן שלי נבקע, קריעת ים סוף. ולחיצה ומשהו משתחרר, אני כורעת במים, רוני שואלת את נדב אם הוא רוצה להרגיש. יש שקט של כמה שניות ורוני מבקשת ממני להוציא את האגן מהמים ולעבור לעמידת שש. יש בי רגע קטן של ספק אם הכל כשורה. רוני מבקשת ממני ללחוץ, אני עוד בסוף הציר הקודם ורוכבת על הגל שלו ולוחצת. עדן המתוק כולו בחוץ (03:13, 30/03/23). רוני אוספת אותו, היא ונדב עוזרים לי לחזור לשכב על הגב, שעונה על דופן האמבטיה ועדן מונח עלי מכוסה במגבת, טבול במים ובוכה בכי מתוק. גם אני. ואני מתבוננת בו וקוראת לאמא, קריאה קמאית של אמא בואי תראי מה עשיתי, תראי מה הכנתי, את הפלא שיצא ממני, תצלמי אותי. והיא שם ומתרגשת ומתעדת. ורוני מסתכלת עלי בהתרגשות ועדינות ואומרת לי ילדת לידת עכוז במים. ואני עוד לא ממש מבינה.
השליה עוד בפנים וממש לא בא לי להמשיך וללדת אותה. אני בקטרזיס של סוף. עדן המתוק לא מאוד נינוח במים. מגיעה מיילדת נוספת, עדי, שלא הספיקה ללידה עצמה. כולם עוזרים לי לצאת מהמים ולעבור לשכב על המזרן הגדול בסלון כשאני חובקת את עדן והוא עוד מחובר אלי. בסלון הוא יונק ונרגע, נעים כל כך. רוני עוזרת לי ללדת את השלייה במשיכות עדינות והיא יוצאת. תחושת הקלה גדולה שגם זה מאחורי. רוני ועדי בודקות האם יש קרעים ומגלות קרע שכדאי לתפור. אני נלחצת בעוד חווית התפרים הקשה של הלידה הראשונה בבית החולים צפה בי. הן עדינות ועוטפות. עדי מציעה אלחוש מקומי ללא זריקה לפני זריקת ההרדמה. זה מקל. כולם תומכים בי ועדן מונח עלי ומרכך את ליבי. הקרע נתפר, חבל הטבור נחתך ושקט בעולם. אני הולכת להתקלח כשעדן מתכרבל על אמא, רוני מסדרת וממלאה טפסים. כולנו שפוכים בסלון.
05:30
רוני הולכת אחרי שעדן יונק יפה ועשה פיפי. 2900 גרם של אושר צרוף. אנחנו נכנסים לתנומה קצרצרה עד שסיני מתעורר לקראת 6. הוא מצטרף לכרבול בסלון ומתבונן סביבו, מבטו תוהה, מנסה להבין מה השתנה. לוקח זמן עד שהוא שם לב ליצור הקטן המתכרבל בחיק סבתו, הוא מתרגש להכיר את מי שהיה בבטן של אמא. עומר מצטרף והם מתארגנים יחד לגן, יוצאים יד ביד עם אבא לעוד יום של משחק ואהבה, מספרים בהתרגשות בגן שנולד להם אח חדש.
נדב ואני מחליפים חוויות מרגע הלידה של עדן: רוני אומרת לו בוא שים יד, תרגיש. והוא מתרגש ומרגיש ולא מבין בדיוק במה הוא נוגע. הוא מסתכל ורואה שק ובתוכו רגליים זזות ואז השק נפקע, המים באמבטיה נעכרים, ונחשף גוף שלם מלבד הראש. הוא מביט על רוני שגם הייתה מופתעת ובכמה שניות בודדות מבינה את המצב, מעבירה אותי לעמידת 6, תומכת בגוף של עדן בזוית הנכונה ומקבלת את כולו עם הלחיצה האחרונה שלי איתה יוצא הראש. האווירה הייתה רגועה לאורך כל הדרך, רוני קרת הרוח וחמת הלב הייתה מדויקת, נכונה וטובה. איזו בחירה מוצלחת.
שבועיים קודם לכן, רגע לפני שבוע 36.
אני נפגשת עם רוני לפגישת המעקב שלנו. אני אומרת לה שאני מרגישה שהתינוקי עם הטוסיק למטה. הנה הראש שלו ממש מורגש כאן בין הצלעות. משתפת בחששות שאולי הלידה לא תוכל להתקיים בבית ולמי כדאי לפנות כדי לנסות היפוך. היא ממששת ובודקת דופק, היא מתרשמת שהראש דווקא למטה אבל כדאי לוודא. אני ממשיכה לרופאת הנשים שלי ושוב מתארת לה מה אני מרגישה. היא מחזקת אותי ואמרת שבדרך כלל ההריוניות צודקות אך שווה לבדוק. גם היא מתחילה בבדיקה ידנית ("כדי לראות אם עדיין יש לה את זה") ומתרשמת שהראש למטה. באולטראסאונד היא מאשרת שאכן הראש למטה. אני שמחה ושולחת לרוני שתוכניות כרגיל. אנחנו קובעות להיפגש ב- 30/03, תחילת שבוע 38 לביקור בית לפני הלידה.
אני מבינה שבעצם עדן הגיע בזמן.
אם הוא היה מחכה אפילו עוד יום אחד, רוני הייתה עולה עליו שהוא הפוך בביקור הבית וכנראה שהלידה הייתה נראית אחרית לגמרי.
והוא שובב כזה. הגיע הפוך ביומהולדת של האחים שלו, רגע לפני מבחן של אמא, רגע לפני ביקור של רוני. התארגן עם הראש למטה בזמן הבדיקות אבל התעקש לבוא ברוורס ברגע האמת. שובבות של ממש. ומתיקות אינסוף.
יש בריאות באי הידיעה. ללדת עכוז מבלי ללדת עכוז על כל המשמעויות הנלוות לכך אלא פשוט ללדת, בלי כותרת מלחיצה או היערכות מטרידה. טוב שלא ידענו, וטוב שלא רציתי להיבדק במהלך הלידה, וטוב שרוני כיבדה את בקשתי וטוב ומזל גדול שהוא בא בשמחה ובבריאות מושגח ושמור מלמעלה. תודה